Przełom w przemyśle elektronicznym: Samsung odkrywa nową metodę syntezy grafenu

fot. © kasto - Fotolia.com

fot. © kasto - Fotolia.com

fot. © kasto – Fotolia.com

Ta wiadomość może zrewolucjonizować rynek elektroniczny. Instytut Zaawansowanych Technologii Samsung we współpracy z koreańskim Uniwersytetem Sungkyunkwan opracował właśnie przełomową metodę syntezy grafenu.

grafen

fot. engineering.ucsb.edu

Współpraca między Uniwersytetem Sungkyunkwan i firmą Samsung w dziedzinie nanotechnologii trwa od 2006 roku. Nowe odkrycie może stać się przełomowym momentem w życiu obu instytucji. Na świecie wydaje się duże środki pieniężne na badania nad grafenem, pojawiają się jednak liczne problemy, w związku ze specyfiką materiału. Prace badawcze Samsunga i Wydziału Nowych Technologii Materiałowych koreańskiego Uniwersytetu przynoszą jednak przełom.

W komunikacie prasowym Samsung Electronics czytamy:

Nowa metoda opracowana wspólnie przez SAIT i Uniwersytet Sungkyunkwan polega na syntezie dużych pojedynczych kryształów na półprzewodniku, co pozwala zachować właściwości elektryczne i mechaniczne materiału. W ramach tej metody na podłoże półprzewodnikowe nanosi się kolejno poszczególne warstwy krystalicznego grafenu.

Obecnie najpopularniejszym materiałem, którego używa się do produkcji półprzewodników, jest krzem, a ich rozwój polega na możliwości syntezowania coraz większych płytek krzemowych przy zmniejszaniu rozmiaru struktur. Grafen jest materiałem, w którym elektrony poruszają się sto razy szybciej niż w krzemie, a prócz tego charakteryzuje go wysoka elastyczność i wysokim przewodnictwem ciepła. Jest również o wiele trwalszym materiałem niż krzem. Sprawia to, że jest materiałem świetnie nadającym się do produkcji m.in. elastycznych wyświetlaczy. Jednak aby grafen mógł zastąpić krzem w produkcji półprzewodników, konieczne jest opracowanie skutecznej metody syntezy dużych, pojedynczych kryształków tego materiału. Wygląda więc na to, że badania Samsunga przyniosą duże zmiany w przemyśle elektronicznym, takie jak np. cieńsze urządzenia czy nowe metody ładowania sprzętów.

Całość badań została sfinansowana przez koreańskie Ministerstwo Nauki, Informatyki i Technologii Przyszłości, w ramach programu wspierania pionierskich projektów badawczych. Wyniki opublikowane będą w kwietniowym numerze Science Magazine and Science Express. My z niecierpliwością czekamy na tę publikację.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.