Poznaj 5 aplikacji, które pomogą Ci dbać o rośliny doniczkowe

źródło: shutterstock.com

Jeżeli dostałeś kiedyś roślinę doniczkową, ale niestety po kilku miesiącach okazało się, że się nie polubiliście – nie martw się. Prawdopodobnie po prostu nie miałeś wystarczającej wiedzy na jej temat lub po prostu dobrej aplikacji.

Rośliny doniczkowe to marzenie każdego, kto posiada parapet lub trochę miejsca na podłodze. Są też tacy, którzy najchętniej cały dom zamieniliby w dżunglę lub co najmniej w dobrą, małą palmiarnię. Niestety, bardzo często na tej drodze do marzeń, okazuje się, że ktoś nie potrafi pielęgnować roślin, a co za tym idzie, palmiarnia zamienia się w smutny, jesienny pokój. Jednak nic straconego! Na rynku są bowiem aplikacje pomagające zadbać o nasze rośliny doniczkowe.

Wokas

źródło: apps.apple.com

Najczęstszym błędem w uprawie roślin jest brak znajomości ich wymagań. Bo w zasadzie skąd wiedzieć, czy każdy sukulent lubi słońce? No i przede wszystkim, które z nich zimują i kiedy je nawozić. Aby ułatwić nam codzienną egzystencję z małymi, zielonymi przyjaciółmi, twórcy aplikacji Wokas pozwolili nam stworzyć własną kolekcję roślin, czytać na ich temat, a także ustawić przypomnienia o tym, kiedy należy je podlewać.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Waterbot

źródło: play.google.com

Z kolejnej naszej propozycji ucieszą się jedynie użytkownicy systemu operacyjnego Android. Za pomocą Waterbot mamy bowiem możliwość sprawowania kontroli nad naszymi roślinami. W aplikacji jest opcja prowadzenia dzienniczka związanego z podlewaniem wody, ustawienia powiadomień o tym, że nadszedł czas ich podlania. Jak twierdzą sami twórcy aplikacji, z jej pomocą być może ocalimy wiele zielonych istnień.

Pobierz na Android

PlantSnap

źródło: apps.apple.com

Żeby wiedzieć jak coś pielęgnować to najpierw dobrze by było wiedzieć z jaką roślinką dokładnie mamy do czynienia. A do tego na pewno przyda nam się aplikacja PlantSnap. Potrafi ona nie tylko rozpoznawać rośliny doniczkowe, ale również kwiaty, drzewa, grzyby itd. A wszystko, co musimy zrobić to jedynie wykonać zdjęcie. Resztą zajmie się algorytm.

Obecnie w bazie jest ponad 585 000 roślin i stale się powiększa. Co ciekawe, od niedawna z poziomu aplikacji możemy również wybrać opcję Odkrywaj, dzięki której zostanie nam zaplanowany spacer z roślinnością w okolic. Tym sposobem również możemy połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli spacer z nauką.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

PlantNet

źródło: apps.apple.com

Bardzo podobną aplikację do poprzedniej jest PlantSnap. Jej działanie również opiera się o zrobienie zdjęcia, natomiast sama aplikacja zachęca do tego, aby dostarczyć jej jak najwięcej szczegółów wizualnych, ponieważ czasem dwa gatunki roślin różnią się od siebie detalami w wyglądzie. Jednak pomimo podobieństwa wizualnego, może różnić się ich uprawa. Dlatego PlantNet to doskonała opcja dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Happy Plant

źródło: apps.apple.com

Na koniec propozycja dedykowana użytkownikom systemu operacyjnego iOS. I to jaka ciekawa. Twórcy tej aplikacji postanowili uprzyjemnić proces podlewania kwiatów i zmienić go w… grę. Tak więc za jej pomocą zrobimy zdjęcia roślin, nadamy im imiona, a także nagramy wideo. Wszystko po to, aby zobaczyć jak nasze rośliny doniczkowe rosną. Przy okazji również aplikacja Happy Plant przypomni nam o podlaniu, nawożeniu, czy chociażby zraszaniu naszych maleństw. Jest tu jednak jedne mały haczyk. Decydując się na aplikację mamy do wyboru dwie drogi – wersję Pro i wersję Premium. W tej pierwszej, do aplikacji możemy dodać jedynie 3 gatunki roślin.

Pobierz na iOS

Dobrych aplikacji do pielęgnacji rośli doniczkowych wciąż jest niewiele na rynku. Natomiast my wybraliśmy te, które nam się sprawdzają i dzięki którym przestrzeń domowa rzeczywiście zaczęła przypominać zieloną dżunglę. Jeżeli Wam również na tym zależy – nie zastanawiajcie się i pobierzcie wybraną aplikację na swój telefon.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.