Powstał odchudzony Facebook na urządzenia mobilne

fot. © mato181 - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © mato181 - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © mato181 – bank zdjęć Fotolia.com

„Odchudzona” wersja Facebooka trafiła do Google Play. To rozwiązanie skierowane dla krajów rozwijających się, gdzie użytkownicy mają do dyspozycji mało wydajne urządzenia i słaby przesył internetowych danych. Ale na nową aplikację częściowo z zazdrością patrzą niemal wszyscy, którzy z Facebooka korzystają mobilnie.

Tradycyjna aplikacja Facebooka to pochłaniacz pamięci w smartfonie, duże zużycie transferu danych i baterii. Często też występują problemy z przesyłem wiadomości czy pobieraniem newsów. Na te liczne niedogodności narzekało wielu użytkowników mobilnej aplikacji, a ich rozwiązaniem mogłaby być nowa aplikacja. Jednak Facebook zdecydował, że jego nowa wersja Lite, nie będzie oficjalnie dostępna dla wszystkich i nałożył na nią ograniczania terytorialne.

Aplikacja dedykowana jest urządzeniom z systemem Android i skierowana jest przede wszystkim do użytkowników z krajów rozwijających się, takich jak Bangladesz, Nepal, Wietnam czy Nigeria. W tych krajach dotychczas niemożliwe było korzystanie z tradycyjnej wersji aplikacji, ze względu na ograniczenia technologiczne. Obecnie mieszkańcy tych państw, w sklepie Google Play, aplikację mogą pobrać bez przeszkód. Co z pozostałymi użytkownikami, którzy chcą odciążyć swojego smartphone’a, bądź przetestować aplikację? Wystarczy ściągnąć aplikację z dostępnych już w internecie plików APK. Serwer Facebooka, dotychczas, nie nałożył ograniczeń na ten sposób pobierania aplikacji, jednak pobieranie jej w ten sposób to działanie na własną odpowiedzialność, każdego użytkownika.

Instalacja aplikacji przebiega szybko, zaś pierwszym miłym zaskoczeniem jest jej waga. Zajmuje jedynie nieco ponad 250 kilobajtów. Korzystać z niej można na smartfonach z oprogramowaniem Android, nawet przy słabej wydajności i z niewielkim zasobem pamięci. Jednocześnie wersja Lite pozwala w pełni i szybko korzystać ze wszystkich funkcji jakie użytkownikom daje tradycyjna aplikacja, takich jak przeglądanie tablicy, dodawanie postów, zdjęć komentowanie, ale także wymiana prywatnych wiadomości poprzez chat. Również wszystkie powiadomienia napływają do użytkowników na bieżąco.

Oczywiście na powyższych udogodnieniach ucierpiał interfejs aplikacji. Jest on niezwykle uproszczony, brak w nim animacji, a liczba ikon jest znacznie mniejsza niż w tradycyjnej aplikacji. Znajdują się w niej jedynie skróty do strony głównej, ustawień konta, powiadomień czy chatu, a także opcje wyboru języka i wielkości czcionki.

Czy można się spodziewać tej wersji aplikacji Facebooka na inne oprogramowania? Raczej nie. Bowiem produkty, chociażby Apple’a, nie są zbyt popularne w krajach, dla których dedykowana jest aplikacja.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.