Powstał bezpieczny skaner kodów QR

fot. © Ingo Bartussek - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Ingo Bartussek - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Ingo Bartussek – bank zdjęć Fotolia.com

Kaspersky Lab wprowadza nową, bezpłatną aplikację mobilną – Kaspersky QR Scanner dla systemów Android oraz iOS. Aplikacja potrafi nie tylko odczytywać informacje z kodów QR, ale również ostrzegać użytkowników o zawartych w nich potencjalnie niebezpiecznych odsyłaczach.

Oszuści nieustannie wymyślają nowe sztuczki, aby wabić użytkowników na szkodliwe strony. Jednym ze stosowanych trików jest szyfrowanie odsyłaczy phishingowych w kodach QR.

Kody QR pozwalają na wygodne przekazywanie odsyłaczy do urządzeń mobilnych z monitorów komputerowych lub wydruków. Dzięki temu nie ma potrzeby ręcznego przepisywania adresu strony – wystarczy jedynie wykonać zdjęcie kodu. Jednak o ile doświadczeni użytkownicy potrafią rozpoznać fałszywe adresy URL na ekranie, nie da się zidentyfikować gołym okiem podrobionego kodu QR. Co ważne, cyberprzestępcy mogą nie tylko podmieniać obrazki z kodami online, ale również fizycznie przyklejać swoje szkodliwe kody QR, np. na plakatach reklamowych.

Sam phishing – czyli tworzenie fałszywych stron w celu uzyskania osobistych danych użytkowników lub zainfekowania ich urządzeń szkodliwym oprogramowaniem – nie jest niczym nowym, a cyberprzestępcy stosują go od wielu lat.

Kaspersky QR Scanner jest bezpłatną aplikacją przeznaczoną dla systemów Apple iOS oraz Google Android. Program opiera się na następującym podejściu: skanuj – sprawdź – otwórz. Gdy kwadratowy kształt kodu QR stanie się widoczny dla aparatu urządzenia mobilnego, aplikacja błyskawicznie sprawdza zaszyfrowane w nim informacje. Jeśli wszystko jest w porządku, strona natychmiast się otwiera. Jeśli odsyłacz prowadzi do strony phishingowej lub innych niebezpiecznych zasobów online, użytkownik zobaczy odpowiednie ostrzeżenie. Oprócz adresów stron internetowych skaner poprawnie wykrywa wszelkie teksty zaszyfrowane w kodach QR, jak również informacje kontaktowe i może szybko zaakceptować ustawienia Wi-Fi oraz połączyć urządzenie z siecią.

Aplikacja Kaspersky QR Scanner jest dostępna bezpłatnie w oficjalnych sklepach z aplikacjami mobilnymi:
iOS
Android


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.