Polak wynalazcą inteligentnego zegarka dla seniorów. Zagraniczni inwestorzy już interesują się produktem

fot. © didesign - Fotolia.com

fot. © didesign - Fotolia.com

fot. © didesign – Fotolia.com

Wbudowany moduł GPS, karta SIM, automatyczne uruchamianie systemu głośnomówiącego i oddzwaniania. Nie czytasz opisu nowego smartfonu, ale zegarka przeznaczonego dla osób starszych.

Mowa o „Wanted Clock”, innowacyjnym wynalazku, którego pomysłodawcą jest Mariusz Bielaczka – uczeń ostatniej klasy technikum elektronicznego w Połańcu. Pod tradycyjnie wyglądającą obudową zegarka dziewiętnastolatek ukrył inteligentne urządzenie z wbudowanym modułem GPS oraz kartą SIM. Nie byłoby w wynalazku niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt jego przeznaczenia. W mechanizmie zastosowanych zostało wiele przydatnych rozwiązań, które pomogą w codziennym funkcjonowaniu nie tylko starszym osobom borykającym się z demencją czy chorobą Alzheimera, ale także ich opiekunom – informuje „Metro”.

Pierwszą i podstawową funkcją zegarka jest śledzenie lokalizacji osoby go noszącej. Moduł GPS, poprzez wysłanie wiadomości SMS, poinformuje nas o aktualnym miejscu przebywania właściciela zegarka, jeśli ten opuści dozwoloną, zapisaną wcześniej lokalizację. Informacja o aktualnej sprecyzowana będzie z dokładnością do kilku metrów. Jeżeli wcześniej nie dookreślimy „dopuszczalnego terenu”, będziemy mogli wysłać wiadomość tekstową na numer karty SIM umieszczonej w zegarku. Wówczas automatycznie wygenerowana zostanie wiadomość z bieżącymi współrzędnymi geograficznymi.

Twórca zegarka wziął pod uwagę także to, że nie wszyscy starsi ludzie potrafią posługiwać się nowoczesnymi urządzeniami – zaprogramował w Wanted Clock funkcję oddzwaniania oraz automatycznego uruchamiania systemu głośnomówiącego. Urządzenie przypomina o konieczności przyjęcia leków, a jeśli jego właściciel zgubi się, pomaga go odnaleźć – wbudowane diody zaczynają świecić po wysłaniu SMS-a (ta funkcja przyda się zwłaszcza po zmroku).

Wanted Clock zdobył już wiele nagród, nie tylko w ogólnopolskich, ale i międzynarodowych konkursach. Złoty medal oraz nagroda specjalna powędrowały do niego podczas brukselskich Targów Wynalazczości „Brusels Innova”. II miejsce zajął w ogólnopolskiej Olimpiadzie Innowacji Technicznych, wyróżniono go także w skierowanym do młodych naukowców, polskim konkursie E(x)plory 2014. W maju zegarek prezentowany będzie na targach innowacji w Paryżu oraz weźmie udział w konkursie INFOMatrix odbywającym się w Bukareszcie.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy Wanted Clock trafi do sprzedaży i ile będzie trzeba za niego zapłacić. Wiadomo natomiast, że wynalazkiem polskiego maturzysty już interesują się zagraniczni inwestorzy – informuje Metro.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.