Pół miliarda zainfekowanych Androidów. Wirus, który „porywa kliknięcia”

fot. © gani_dteurope - bank zdjęć Fotolia.com

Banalnie prosty, niewidoczny dla nieświadomego zagrożenia użytkownika i bardzo skuteczny. 500.000.000 telefonów może zostać zainfekowanych wirusem, który „porywa kliknięcia”. 

Według firmy Skycure, która zajmuje się bezpieczeństwem urządzeń mobilnych, nowy wirus może dotknąć, aż pół miliarda telefonów! Działa on na zasadzie „clickacking” czyli „porywa” nasze kliknięcia. Hakerzy przejmują kontrolę nad przyciskami, dzięki którym dostają dostęp do poufnych danych na telefonie.

Niczego nieświadomy użytkownik Androida, klika w zainfekowane przyciski i dzięki temu haker uzyskuje dostęp do telefonu. Może on namieszać w uprawnieniach administratora, zmienić hasło dostępu czy nawet wyczyścić pamięć urządzenia.

Aby lepiej zrozumieć działanie niebezpiecznego wirusa, portal Phone Arena udostępnił film, który opisuje jego działanie.

 

Film pokazuje jak prosto haker może stworzyć złośliwe oprogramowanie. Użytkownicy myślą, że grają w zwykła grę, a w rzeczywistości udostępniają hakerom poufne informacje.

Według portalu Phone Arena 65% Androidów z oprogramowaniem od 2.2 do 4.4 są narażone na działanie wirusa.

Niestety, w tym przypadku zachowanie ostrożności jest nadzwyczaj trudne i może nie wystarczyć. Skycure radzi, aby na bieżąco instalować najnowsze aktualizacje systemów. Ważne jest również żeby nie klikać w „dialogue boxes” jeśli nie jest się pewnym skąd pochodzą.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.