Oto Research – nowa aplikacja zdrowotna od Apple

źródło: shutterstock.com

Apple zdecydowanie stawia na nasze zdrowie. Można było to zauważyć chociażby w nowych zegarkach czy iPhone’ach. Niedawno pojawiła się również nowa aplikacja o nazwie Research. W czym będzie mogła Ci pomóc?

W jakim celu powstała aplikacja Research?

Cel jest prosty i jakże szlachetny. Użytkownicy, którzy zdecydują się zainstalować tę aplikację, będą brać udział w badaniach, które mogą wpłynąć na rozwój medycyny. W jaki sposób?

Każdy, kto ze sklepu App Store pobierze aplikację Research, może zapisać się na trzy badania: Apple Health Study, Apple Heart and Movement Study oraz Apple Hearing Study. Aplikacja została opracowana przy udziale wiodących instytucji akademickich i badawczych. A wszystko to za pomocą iPhone’a i Apple Watcha.

Jak czytamy na newsroomie Apple’a, może to przyczynić się do poprawy zdrowia, a nawet jakości życia wielu osób na całym świecie. Użytkownicy, którzy zdecydują się na warunki korzystania z aplikacji, będą darczyńcami danych o ruchu, tętnie i poziomie hałasu.  Wszystko to, będzie rejestrowane podczas codziennych czynności. Apple zastrzega również, że wszelkie prywatne dane będą bezpieczne i utajone.

źródło: apple.com/newsroom

Konkretne badania

Badania są trzy, o czym już wspominaliśmy wyżej. I tak, jako pierwsze na newsroomie Apple’a znalazło się uzasadnienie badania dotyczącego zdrowia kobiet. Na tapet został wzięty cykl menstruacyjny, które może wpłynąć na zrozumienie zewnętrznych czynników sprzyjającym powstawaniu chorób kobiet oraz zespołu policystycznych jajników, niepłodności, osteoporozy i zmianami menopauzalnymi.

Badania przeprowadzone są przy współpracy z Harvard TH Chan School of Public Health i NIH’s National Institute of Environmental Health Sciences. Ma to za zadanie śledzenie cyklu miesiączkowego oraz znalezienia odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kobiety pytań, za pomocą comiesięcznych ankiet.

źródło: apple.com/newsroom

Drugie z prowadzonych badań dotyczy pracy serca oraz ruchu. Dzięki tym badaniom, naukowcy chcą poznać przyczynę powstawania chorób serca, słabszego samopoczucia, a także w jakim stopniu ma na to wpływ brak ruchu w życiu codziennym.To nie tylko zbierze odpowiednie dane, ale także będzie formą promocji zdrowego trybu życia. Zadaniem użytkownika będzie rejestracja swoich treningów bądź ich braku oraz informacji o tętnie, ciśnieniu krwi i posiadanych chorobach serca.

źródło: apple.com/newsroom

Ostatnim, ale równie istotnym jest badanie słuchu. Apple chce w ten sposób zebrać dane odnośnie poziomu szkodliwości hałasów na nasz słuch oraz poziom stresu. Dotyczyć będzie ono zarówno korzystania ze słuchawek, jak też odbioru dźwięków z najbliższego otoczenia. Dane te będą przekazane inicjatywie Make Listening Safe, Światowej Organizacji Zdrowia. Wszystko po to, aby podnieść samoświadomość ludzi odnośnie praktyk zapobiegających uszkodzeniom słuchu.

źródło: apple.com/newsroom

Niewątpliwie ta aplikacja może przyczynić się do pozytywnego wpływu na badania prozdrowotne i szerzenie dobrych praktyk. Jednak, czy konsumenci zaufają gigantowi, który nie zawsze potrafił zadbać o dobro swoich użytkowników? Na to pytanie pierwotnie muszą odpowiedzieć sobie mieszańcy Stanów Zjednoczonych, gdyż to właśnie tam jest dostępna aplikacja Research. Niestety nie wiemy, kiedy i czy w ogóle dotrze ona również do Polski.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.