Opłaty subskrypcyjne w App Store – co się zmieniło?

App Store logo.

źródło: shutterstock.com

Firma Apple wprowadza zmiany dotyczące opłat subskrypcyjnych za aplikacje dostępne w sklepie App Store. Jak to wpłynie na ich użytkowników?

Do tej pory wszelkie zmiany cen subskrypcji w App Store wymagały uzyskania zgody użytkowników na pobranie należnych opłat. Jeśli użytkownicy jej nie wyrazili, to subskrypcja zostawała automatycznie anulowana. To się zmieniło. Zgodnie z najnowszymi, wprowadzanymi właśnie zasadami modelu subskrypcyjnego, twórcy aplikacji będą mogli podnieść ceny opłat cyklicznych, w tym planów miesięcznych bez zgody użytkowników! Oznacza to, że subskrypcja będzie automatycznie odnawiana nawet w przypadku, gdy jej cena wzrośnie.

Niekontrolowane pobieranie pieniędzy?

Zmiana bez wątpienia może zaniepokoić i nasunąć obawy o niekontrolowane pobieranie pieniędzy z kont użytkowników. Wygląda jednak na to, że nie ma ku temu powodów. Po pierwsze producenci oprogramowania nadal będą mieli obowiązek informacyjny wobec użytkowników, co oznacza, że zanim jakakolwiek zmieniona kwota zostanie pobrana, to użytkownik uzyska na ten temat informację. Po jej uzyskaniu będzie mógł zgodnie z obowiązującym regulaminem zrezygnować z subskrypcji. Jeśli tego nie zrobi to będzie jednoznaczne z akceptacją nowych planów cenowych. Informacje o modyfikacjach cen mają być przekazywane zarówno za pomocą poczty elektronicznej, jak i wiadomości w aplikacji oraz z pomocą powiadomień push.

W trosce o portfele użytkowników App Store firma Apple wprowadza też pewne ograniczenia. Okazuje się, że automatyczna zgoda na nową kwotę będzie przyznawana wyłącznie wtedy, gdy cena nie zmieni się więcej niż o połowę. Poza tym w przypadku rozliczeń tygodniowych lub miesięcznych kwota podwyżki nie będzie mogła przekroczyć równowartości 5 dolarów, natomiast w ujęciu rocznym górną granicą jest równowartość 50 dolarów. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, to deweloperzy będą musieli uzyskać zgodę użytkowników poszczególnych aplikacji na pobieranie opłat, na dotychczasowych zasadach. Ograniczenia te mają zapobiec nadużyciom.

Jak anulować subskrypcję w App Store?

Jak anulować subskrypcję w sklepie App Store, jeśli nie zgadzamy się z podwyżką cen? Wystarczy wejść w ustawienia urządzenia, wybrać swoje imię i nazwisko w Apple ID, a następnie przejść do pozycji „Subskrypcje”. Z listy aktywnych planów należy wybrać ten, który chcemy zakończyć, klikając opcję „Anuluj subskrypcję”. Następnie trzeba potwierdzić przeprowadzaną akcję i gotowe.

Warto widzieć, że po anulowaniu płatnej subskrypcji można z niej korzystać do czasu kolejnego rozliczenia. Trzeba też pamiętać, że samo odinstalowanie aplikacji nie spowoduje anulowania subskrypcji!


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.