Nowy Android L (Lollipop) już jesienią!

fot. youtube.com/watch?v=Q8TXgCzxEnw

fot. youtube.com/watch?v=Q8TXgCzxEnw

fot. youtube.com/watch?v=Q8TXgCzxEnw

Wiceprezes Google, Sundar Pichai, oficjalnie zapowiedział podczas konferencji Google I/O, że nowa wersja systemu pojawi się jesienią tego roku. Prawdopodobnie będzie się nazywać Android L (5.0 Lollipop?).

Zgodnie z tradycją nazywania kolejnych wersji systemu nazwami słodyczy rozpoczynających się na kolejną literę alfabetu w przypadku nowej wersji Androida padło na literę „L” (poprzedni to Android 4.4 KitKat). Domyślnie więc typowany jest Lollipop, chociaż w doniesieniach medialnych od Google czytamy o wersji Android L. Jakkolwiek brzmieć będzie ostateczna nazwa, kluczowa okazuje się kwestia rezygnacji z poprawiania wersji 4.x.x i rozpoczęcie prac nad zupełnie nowym systemem, którego funkcje mogą zaskoczyć, bo zapowiada się trochę zmian.

Nowy interfejs

W Androidzie L pojawić się ma nowy interfejs Material Design. Zapowiedzi wideo prezentują się imponująco, pokazując płynność działania systemu, a przy tym ładny i estetyczny wygląd w typowym współczesnym designerskim wydaniu, przypominającym nieco pastelową kolorystykę systemu Windows Phone czy iOS. Material Design ma wykorzystywać wszelkie efekty oferowane przez nowoczesne układy graficzne, a przy tym ma nie zużywać wiele energii i pozwolić miękko przechodzić z jednego okna w drugie. Próbkę możliwości nowego interfejsu prezentuje film:

Dodatkowo wzbogacony ma zostać ekran blokady Androida L, na którym zobaczymy także nowe powiadomienia. Z nowym interfejsem zostanie zintegrowana przeglądarka Chrome, co ułatwi korzystanie z internetu.

Sprawniejsze zarządzanie energią

No dobrze, wszystko pięknie, ale co z baterią? I tutaj Google chce zaoferować nowe rozwiązanie. Android L będzie miał wbudowaną funkcję oszczędzania energii, która do tej pory była dostępna wybiórczo. Ulepszona ma zostać też ochrona przez złośliwym oprogramowaniem, gdyż łatki bezpieczeństwa mają być udostępniane poprzez Google Play Service.

Rynkowa premiera zaplanowana jest na jesień tego roku. Google nie zdradziło jeszcze, które z urządzeń z systemem w wersji 4.3 (Jelly Bean) oraz 4.4 (KitKat) otrzymają aktualizację.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.