Nietypowe patenty Apple. Po co oni to patentują?

fot. © Jakub Jirsák - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Jakub Jirsák - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Jakub Jirsák – bank zdjęć Fotolia.com

Firma z Cupertino niejednokrotnie zaskakuje nas nietypowymi rozwiązaniami. I tym razem Apple postanowiło ułatwić nam życie. Czym? Nowym pudełkiem…

Zazwyczaj Apple przoduje w nowych rozwiązaniach, które pokazuje światu w chwili premiery nowego laptopa, tabletu czy kolejnej już odsłony iPhone’a. Tym razem nowość dotyczy nie tyle zmian w sprzęcie, ile nowego typu pudełka, w którym będą pakowane produkty Apple.

Konfiguracja bez wyjmowania z pudełka

Oczywiście, nie jest to zwykłe pudełko. Opakowanie zyskało przymiotnik: inteligentne. Umożliwia ono wstępna konfigurację urządzenia nie wyjmując go z opakowania. Pozwalają na to z jednej strony 3 tryby urządzenia: wyłączone, tryb pudełkowy (stan wykrywania) i włączone. Z drugiej strony specjalne obszary opakowania, które umożliwią łączenie nowego urządzenia z innym. Nie wiadomo jednak, czy łączność będzie odbywać się poprzez Bluetooth czy modułu NFC. Nowy wynalazek ma nam umożliwić aktywowanie gadżetu, podstawową konfigurację i transferowanie aplikacji z innego urządzenia.

patent-apple

Czy świeżo zgłoszony patent (inteligentne pudełko to dopiero zgłoszenie patentowe) ma jakieś praktyczne zastosowanie? Przecież konfigurację nowego gadżetu Apple możemy przeprowadzić zaraz po wyjęciu go z pudełka. Na jednym z anglojęzycznych forów przeczytałem komentarz: „I don’t see any value in this idea” – i muszę przyznać, że ja też skłaniam się do podobnych wniosków, ale może ktoś z Was dostrzega jakieś zalety tego wynalazku?

Inne nietypowe wynalazki Apple

Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich nietypowych, czasami wręcz dziwnych pomysłów Apple, ale poniżej przedstawię kilka z nich. Nie podejmuję się także głębszej analizy powodów i celu przedstawiania pomysłów, które niejednokrotnie już na etapie rysowania ich „na serwetce” są nie do zrealizowania. Są chyba trzy możliwości: zasypanie konkurentów nowościami i pokazanie im kto rządzi w świecie nowych technologii, albo nowy sposób na promocję swoich produktów i zwiększenia sprzedaży. Albo to i to razem wzięte. Nie brnąc dalej w szczegóły pora przedstawić kilka rozwiązań, które patentami są albo będą (bez względu na to czy są realne czy nie).

1.Sterowanie konsolą przez iPhone’a

Rozwiązanie niewątpliwie ciekawe, może i praktyczne. Jest jednak jeden mały szkopuł: sterowanie urządzeń Sony lub Microsoftu przy pomocy urządzenia Apple, czyli mix największych rywali na rynku nowinek technologicznych jest raczej nie do pomyślenia. Była już co prawda próba współpracy firm Z Cupertino i Redmont, jednak się skończyła każdy wie. Pomysł raczej nierealny.

konsole-iphone

2. Technologia 5D

Opatentowane już rozwiązanie łączące wideokonferencję, rozpoznawanie gestów i specjalne rękawice wykrywające zmiany w polu magnetycznym, gęstości powietrza i temperaturze. Pomysłów na zastosowanie brak.

3. Nowe złącza w iPodach

Kolejny opatentowany pomysł bez szans na wprowadzenie w życie. Nowy typ złącza ukrytego pod klipsem. Wątpliwe, żeby typowe złącza (minijack czy 30 pinowe) zostały zastąpione nowym typem wtyczek, które utrudniłyby życie każdemu użytkownikowi.

zlacza-apple


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.