Najpopularniejszy Android, najbardziej dochodowy iOS – raport popularności platform wśród programistów

fot. © emevil - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © emevil - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © emevil – bank zdjęć Fotolia.com

W kategorii najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych platform raczej nie ma niespodzianek. VisionMobile przygotowało wyniki badan przeprowadzonych w gronie 8000 twórców oprogramowania. Badanie dotyczyło popularności platform dla deweloperów i średnich zarobków w branży.

Na dwóch pierwszych miejscach jest Android i iOS – to najpopularniejsze platformy przez programistów. Środek stawiki okupuje Windows Phone, który regularnie zwiększa swoje znaczenie oraz Mobile Browser (skok w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 10%). Za to relatywnie niewielu twórców korzysta z Windows 8 i BlackBerry 10.

źródło: softpedia.com

Zbadano również wykorzystywanie platform priorytetowych. Tutaj też króluje Android (choć tylko nieznacznie) przed iOS-em (w tym roku różnica to 3 punkty procentowe). Kolejne miejsca są identyczne z poprzednim wykresem, jednak udział pozostałych platform jest bardzo mały – 8% i 7% w przypadku Windows Phone i Mobile Browser i znikomych 3% i 2% w przypadku Windows 8 i platformy BlackBerry.

źródło: softpedia.com

W raporcie przedstawiono także przychody każdego z badanych narzędzi do tworzenia oprogramowania mobilnego. Tutaj prym wiedzie iOS, który aż w 63% generuje dla swoich użytkowników więcej niż 500$ zysku. Drugi jest Mobile Browser, środek stawki okupuje Android oraz BlackBerry 10, a stawkę zamykają platformy stworzone w Redmont – w tym przypadku ponad 70% użytkowników zarabia poniżej wspomnianych 500$.

źródło: softpedia.com

W przyszłorocznej odsłonie raportu można spodziewać się lepszych wyników jeżeli chodzi o Windows, a to z powodu wprowadzenia 10 odsłony tego systemu. Być może, udział platformy BlackBerry także nieznacznie wzrośnie z powodu stałego popularyzowania tej, jeszcze niszowej platformy. Dotyczy to zarówno udziału w runku jak i generowanych zysków ich użytkowników. Ale wydaje się, że dwa pierwsze miejsca są niezagrożone.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.