Mobile Trends Conference – relacja

mt4b_czerwone

Za nami konferencja Mobile Trends for Business, której towarzyszyły również Targi Mobile-IT. 27 i 28 maja w Międzynarodowym Centrum Targowo-Konferencyjnym EXPO Kraków można było dowiedzieć się m.in. jak wykorzystywać mobilne aplikacje w medycynie,  dlaczego doświadczenie jest ważniejsze niż obietnice czy w jaki sposób rynek mobile wspiera marki. Poniżej kilka najciekawszych prezentacji, które pojawiły się na konferencji MT4B.

Dlaczego warto inwestować w Mobile?

Rafał Staszkiewicz w trakcie swojej prezentacji zwrócił uwagę, jak ważne jest dostosowanie reklamy do mobile. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale mobile musi uwzględniać specyfikę smartfona, np. to, że ekran jest o wiele mniejszy i zbyt dużo informacji raczej nie dotrze do odbiorców. Jednak mimo to, smartfony wciąż są bardzo cenione, ze względu na ich wielofunkcyjność, wygodę czy osobisty charakter, dlatego warto zainwestować w reklamę mobilną. Warto pamiętać, że aby stworzyć dobrą komunikację mobilną musimy ją dopasować do 4 punktów:

  • Co reklamujesz
  • Kiedy – czyli odpowiednie targetowanie treści np. ze względu na lokalizację czy pogodę
  • Gdzie – z uwzględnieniem tego, gdzie użytkownik aktualnie się znajduje
  • Dlaczego – czyli wysyłanie odpowiednich komunikatów, zgodnych z tym, jakie działania użytkownik podejmował wcześniej.

Co dają nam kody kreskowe?

Jedna z prezentacji na MT4B dotyczyła kodów kreskowych. Okazuje się, że mimo upływu lat wciąż z powodzeniem radzą sobie na rynku, a także w świecie mobile. Dlaczego tak się dzieje? Dziennie, przy pomocy kodów kreskowych, skanuje się ponad 5 miliardów produktów, a korzysta z nich ponad 20 sektorów gospodarki w tym zdrowie czy transport. Kody kreskowe wchodzą również w nowe obszary, takie jak: motoryzacja – gdzie wykorzystuje się je przy skanowaniu komponentów, finanse – gdzie identyfikuje się dzięki nim giełdowe transakcje, a także w gastronomii. Kody kreskowe GS1 to jednak udogodnienie nie tylko dla sprzedawców, ale również dla konsumentów. Niewiele osób wie, ale przy pomocy numeru GTIN (Global Trade Item Number) oraz smartfona i aplikacji do skanowania kodów możemy zyskać dużo informacji o produkcie, np. kto jest jego producentem, jaki jest jego skład, gdzie możemy zakupić go w sieci, a nawet opinie innych konsumentów na jego temat.

Smartfon pomoże dbać o zdrowie

Igor Gnot podczas swojej prelekcji ‘Smartfony na zdrowie’ zwracał uwagę na profilaktykę, mogliśmy dowiedzieć się, że społeczne programy zdrowotne mogą obniżyć koszty opieki zdrowotnej aż o 62% (w ciągu 25 lat). Mobile przenika już do każdej sfery naszego życia, aplikacje i wszelkie urządzenia mobilne pozwalają na mierzenie wszelkich parametrów naszego ciała. Na rynku dostępne są już monitory aktywności, snu, diety, wagi czy genetyki. Wyzwaniem dla nich jest jednak udowodnienie powtarzalności danych i precyzji wyników, tak, aby mogły konkurować ze specjalistycznymi urządzeniami medycznymi. Wśród przykładów ciekawych urządzeń Gnot wymienił m.in.:

  • Spree – czyli monitor, który mierzy naszą aktywność fizyczną: tętno, temp. ciała, olicza również spalone kalorie i nasze postępy w ćwiczeniach.
  • Emotiv – urządzenie monitorujące funkcje poznawcze i emocje.

Jak zarządzać wieloma urządzeniami?

W świecie, w którym liczba posiadanych przez nas urządzeń mobilnych stale rośnie, przydatne są programy, które ułatwiają zarządzanie laptopami, tabletami i telefonami. Właśnie takiemu narzędziu poświęcona była prezentacja Petera Zeisa z baramundi software. Automatyzacja zarządzania urządzeniami mobilnymi znacząco usprawnia pracę oraz pomaga zaoszczędzić wiele czasu. Prócz tego, jak mówi Zeis: „Przyśpieszenie tego procesu poprzez automatyzację gwarantuje, że wszystkie urządzenia podłączone do firmowej sieci będą należycie zabezpieczone, zaktualizowane i gotowe do jak najbardziej efektywnego służenia ich użytkownikom”. Istotne jest również to, jakie cechy powinno posiadać takie narzędzie, a jest to w głównej mierze prostota w obsłudze i funkcjonalność, jak również uniwersalność i kompatybilność. Wszelkie te funkcje oferuje oprogramowanie, o którym mówił Peter Zeis w trakcie prezentacji – baramundi Mobile Devices. „Inną, ważną korzyścią jaką oferuje modułu baramundi Mobile Devices jest możliwość szybkiego, zdalnego czyszczenia pamięci lub blokowania dostępu do urządzeń mobilnych” – wspomina International Sales Manager firmy. Ważne jest również to, aby dane oprogramowanie dopasowane były do systemu informatycznego danego przedsiębiorstwa, dzięki czemu będzie pracować szybciej i sprawniej, więc jeśli posiadacie wiele urządzeń mobilnych warto zautomatyzować zarządzanie nimi.

W trakcie konferencji mogliśmy się również dowiedzieć, dlaczego doświadczenie góruje nad obietnicami, w jaki sposób mobile przyczynia się do zmiany otaczającego nas świata, jak możemy ‘zmierzyć’ korzystanie ze smartfona czy poznać sposoby na skuteczną reklamę aplikacji mobilnych.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.mobiletrends.pl


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.