Matejko w smartfonie

fot. © Spiber.de - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Spiber.de - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Spiber.de – bank zdjęć Fotolia.com

Co zrobić, żeby kontakt z kulturą i sztuką stał się codziennością, a nie jednorazowym wyjściem do muzeum? Poznajcie aplikacje, dzięki którym to możliwe.

 Poznaj miasto, którego już nie ma

Jeśli jesteś w stolicy i zastanawiasz się, jak w interesujący sposób ją zwiedzić, koniecznie pobierz My Warsaw: Warszawa jest moja. Zawarta w aplikacji ścieżka życia oraz doświadczeń wojennych pozwala na poznanie Warszawy Korczaka – słynnego pisarza oraz działacza społecznego. Ten multimedialny przewodnik skupia łącznie 49 punktów/miejsc. Co ciekawe, podczas tworzenia My Warsaw…, została wykorzystana technologia „Rzeczywistości Rozszerzonej”, czyli łączącej współczesność ze światem generowanym wirtualnie. Projekt, zainicjowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Dom Spotkań z Historią, powstał z okazji obchodów Roku Korczaka

My Warsaw: Warszawa jest moja, źródło: play.google.com

My Warsaw: Warszawa jest moja, źródło: play.google.com

Pobierz dostępną w dwu wersjach językowych (polskiej i angielskiej) aplikację:

 

Jeden dzień = jedno dzieło

Drugą stworzoną przez Moiseum aplikacją jest Daily Art, której użytkowanie powoduje poznawanie i, przede wszystkim, oswajanie się ze sztuką. W jaki sposób? Każdego dnia publikowane jest jedno dzieło, a także jedna ciekawostka z nim związana. Jeśli więc chcecie dowiedzieć się, kim była Dziewczyna z Perłą, naga kobieta z „Szału” Podkowińskiego czy też dlaczego van Gogh obciął sobie ucho, skorzystajcie z pomocy Daily Art.

DailyArt, źródło: play.google.com

DailyArt, źródło: play.google.com

Początkowo popularny na całym świecie program dostępny był tylko w angielskiej wersji językowej i skupiał się na zagranicznych dziełach sztuki. Od niedawna istnieje także jego polski odpowiednik.

Pobierz wersję międzynarodową:

 

Pobierz wersję polską:

 

Wirtualne Muzea Małopolski

700 obiektów z 35 regionalnych muzeów zostało zgromadzonych w jednym miejscu: Wirtualnych Muzeach Małopolski. Wśród nich znajdują się eksponaty między innymi z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. Generala Fieldorfa „Nila”, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Przyrodniczego im. K. i T. Tomków w Ciężkowicach czy też Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Oprócz dostępu do wiedzy na temat zabytków, użytkownik ma możliwość zagrania w gry takie jak „Szatniarz” czy „Obrońcy Czasu”. Ponadto aplikacja pozwala na zrobienie sobie zdjęcia z eksponatami 3D. Ten darmowy program powstał we współpracy z instytucjami kultury województwa małopolskiego.

Wirtualne Muzea Małopolski, źródło: play.google.com

Wirtualne Muzea Małopolski, źródło: play.google.com

Pobierz:


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.