Ludzie boją się wycieku danych ze swoich domów. Czy inteligentne domy są bezpieczne?

fot. © lassedesignen - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © lassedesignen - Fotolia.com

fot. © lassedesignen – Fotolia.com

Inteligentne domy powoli stają się rzeczywistością. Jak odczucia ma w związku z tym społeczeństwo? Badania przeprowadzone w 11 krajach pozwalają na zapoznanie się z opinią ludzi z całego świata.

Najnowszy raport Fortinet „Internet rzeczy: inteligentny dom” powstał na podstawie badań przeprowadzonych na1801 właścicielach domów, w których używane są nowe technologie. Badanie ukazuje zróżnicowanie podejścia do trendu związanego z inteligentnymi urządzeniami, zdecydowania o ich posiadaniu oraz obawach z tym związanych. Dlaczego ludzie boją się podłączania sprzętów do Internetu i życia w inteligentnych domach?

Smartdomy to kwestia czasu

Według 61% badanych, w ciągu najbliższych 5 lat inteligentne budynki staną się rzeczywistością. Doprowadzi do tego między innymi dzięki fakt, że w naszych domostwach będziemy posiadać coraz więcej podłączonych do Internetu sprzętów AGD oraz RTV. Nie bez przyczyny najbardziej o tym przekonani są Chińczycy (85%), za nimi plasują się Amerykanie i Niemcy (po 61%) oraz Brytyjczycy (57%).

Posiadanie tego typu urządzeń wiąże się z dość dużymi wydatkami. Okazuje się jednak, że dla badanych nie jest to przeszkoda. Na pytanie dotyczące tego, czy zdecydować się na zapłatę za nowy bezprzewodowy router, aby skonfigurować urządzenia domowe z siecią 40% ankietowanych odpowiedziało ”zdecydowanie tak” , 48% natomiast – „może”. Gdyby podłączenie sprzętów do sieci było możliwe tylko przy zwiększeniu opłat za Internet, połowa respondentów poniosłaby te koszty.

Mimo tych deklaracji, cena pozostaje nadal czynnikiem determinującym decyzję o posiadaniu inteligentnego domu. Zaraz za nią plasują się funkcje, a także przydatność urządzenia.

Obawy związane z posiadaniem inteligentnego domu

Niemal 70 procent badanych obawia się, że podłączone do sieci urządzenia gromadzące dane o domownikach spowodują dostanie się tych informacji w niepowołane ręce. Badani nie chcą, by ktokolwiek miał dostęp do ich prywatnych danych. Nawet jeśli byłyby to zaufane źródła. Gdyby ktoś miał kontrolować informacje zgromadzone przez urządzenia, mogłyby to być rządy poszczególnych państw – za tym opowiada się 42% ankietowanych. Mniejszy zaufaniem cieszą się natomiast organizacje pozarządowe, wierzy im tylko 11% respondentów.

Zapraszamy do zapoznania się z infografiką przedstawiającą wyniki badania.

Infografika, raport Fortinet, źródło: informacja prasowa

Infografika, raport Fortinet, źródło: informacja prasowa


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.