Kto i kiedy dostanie nowego, słodkiego Androida 5.0?

Android 5.5. Lollipop, źródło: googleblog.blogspot.com

Android 5.5. Lollipop, źródło: googleblog.blogspot.com

Android 5.5. Lollipop, źródło: googleblog.blogspot.com

Równoczesna praca na kilku urządzeniach, nowy interfejs, optymalizacja zarządzania energią, dbałość o prywatne dane – tak pokrótce przedstawiają się najważniejsze funkcje w nowym Androidzie Lollipop. Dla których urządzeń będzie on dostępny?

Lizak nie dla wszystkich

Google przedstawiło oficjalnie Androida 5.0 i ujawniło jego nazwę w ubiegłą środę. Wydarzenie miało miejsce w tym samym czasie,  co zaprezentowanie smartfonów Nexus 6 oraz tabletów Nexus 9. Przy tej okazji od razu pojawiły się pytania, które urządzenia będą także pracować w Lollipop. Google zapowiada, że zaktualizowanie systemu będzie możliwe nie tylko w najnowszych Nexusach 6 i 9, ale także 4,5, 7 oraz 10. Na liście opublikowanej przez portal android.com.pl znajdują się także smartfony Motoroli: Moto X, Moto G, Moto G LTE, Moto E oraz Droid Ultra, Droid Maxx, Droid Mini. Dzień po premierze systemu, Sony podało do informacji, że aktualizację Lollipop otrzymają wszystkie urządzenia z serii Sony Xperia Z. Wiadomo też, że HTC umożliwi aktualizację na HTC One GPE, HTC M8 GPE.

Nexus Family, źródło: googleblog.blogspot.com

Nexus Family, źródło: googleblog.blogspot.com

Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie użytkownicy wymienionych urządzeń będą mogli cieszyć się Androidem 5.0. Google zapowiada, że nastąpi to w ciągu najbliższych tygodni, tak też twierdzą pozostali producenci. Na Android.com.pl czytamy, że przewidywana data to początek 2015 r.

Lollipop: dużo nowości

Wygląda na to, że gigant z Mountain View, tworząc system, postanowił zrobić wielki ukłon w stronę właścicieli urządzeń mobilnych. Wśród najważniejszych funkcji wymienić należy przede wszystkim po pierwsze możliwość równoczesnej pracy na kilku urządzeniach w tym samym czasie. Tak więc synchronizacja między innymi otwartych zakładek w przeglądarkach, wiadomości e-mail nie powinna stwarzać problemów. Po drugie – zmieniony interfejs Material Design, który będzie identyczny dla każdego rodzaju smartfonu czy tabletu. Trzecia, bardzo ważna funkcja to wprowadzenie mechanizmu oszczędzania baterii, dzięki czemu urządzenie działać będą nawet o 90 minut dłużej. Ponadto użytkownicy otrzymali możliwość zwiększenia kontroli nad systemem na przykład poprzez dostęp do konfigurowania powiadomień. Ochrona danych została natomiast zmaksymalizowana dzięki opcji tworzenia profili użytkowników (a więc i konta gościa). Po przekazaniu urządzenia innej osobie, poufne informacje nie będą dla niej widoczne.

Wszystko wskazuje na to, że nowy Android 5.0 osłodzi życie wielu posiadaczom smartfonów i tabletów.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.