Kto dostarcza najszybszy Internet LTE w Polsce?

fot. unsplash.com

Zastanawiasz się, który operator umożliwia najszybsze pobieranie i przesył danych? Właśnie opublikowano wyniki Testu 4G LTE 2016 przeprowadzonego przez Speed Test. Jakie są jego efekty?

Test szybkości Internetu LTE w Polsce został przeprowadzony w dniach od 1 do 31 lipca 2016 roku, w warunkach rzeczywistych, przez tysiące niezależnych użytkowników Internetu. Zainstalowali oni na swoje urządzenie specjalną aplikację Internet Speed Test. Na wynik wpływ miały takie czynniki jak moc obliczeniowa urządzenia, odległość od nadajnik, warunki atmosferyczne, a także prędkość ruchu.

Aplikacja Internet Speed Test

Aplikacja Internet Speed Test to narzędzie do pomiaru prędkości łącza. Jest ona bezpłatna i dostępna w języku polskim na systemy iOS i Android. Pozwala na automatyczny test szybkości pobierania i wysyłania danych, wybór prędkości serwera do testów, pomiar czasu opóźnień przesyłu danych, wybór jednostek prędkości, automatyczne dobieranie parametrów czy pokazanie podstawowych informacji o połączeniu takich jak adres IP, dostawca łącza, operator lub nazwa sieci Wi-Fi. Umożliwia także archiwizowanie wyników w postaci lokalnej bazy oraz ich publikację na portalach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Google+ i innych.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android 

Ranking operatorów

fot. speedtest.pl

fot. speedtest.pl

Zwycięzcą testu w lipcu 2016 roku jest Orange – średnia prędkość pobierania to 27.62 Mbps (wzrost o 3 procent), a wysyłania 11.93 Mbps (wzrost o 5 procent). Wykonano 9 557 testów. Na drugim miejscu, z nieco słabszym wynikiem, 26.84 Mbps przy pobieraniu i 11.46 Mbps przy wysyłaniu znajduje się T-Mobile. Operator odnotował aż 12 procentowy wzrost średniej prędkości przesyłu i 3 procentowy w przypadku pobierania danych. Przeprowadzono 4 756 testów. Trzecie miejsce należy do Play, gdzie średnia prędkość pobierania i wysyłania jest mniejsza, kolejno, aż o 9.17 Mbsp i 4.88 Mbsp od faworyta rankingu. Dla tego operatora wykonano najwięcej, bo aż 17 194 testów. Po za podium, z ilością 8 841 testów, znajduję się Plus. Średnia prędkość pobierania u dostawcy usług spadła o 6 procent, natomiast przesył danych został na podobnym poziomie 7.12 Mbps.

Gdzie w Polsce znajdziemy najszybszy Internet LTE?

ranking3

fot. speedtest.pl

A jak wygląda to na mapie Polski? Na chwilę obecną najszybszym Internetem mogą cieszyć się mieszkańcy województwa świętokrzyskiego – średnia prędkość pobierania na tym terenie wzrosła o 8 procent i wynosi 24.76 Mbps, a natomiast wysyłania to 9.85 Mbps. Drugie miejsce zajmuje województwo lubuskie, a trzecie – dolnośląskie. Najsłabszą prędkość LTE odnotowano w województwie łódzkim. Jest to różnica aż 7.05 Mbsp przy pobieraniu i 2.54 Mbsp przy wysyłania w stosunku do zwycięskiego obszaru. Obszar województwa mazowieckiego, czyli m.in stolica Polski, Warszawa, mimo wzrostu o 11 procent, znajduje się mniej więcej w połowie rankingu. W kwestii ilościowej badań – najwięcej testów przeprowadzono w województwie łódzkim – jest to aż 10 875 i prawie dwa razy więcej niż w województwie kujawsko-pomorskim, które plasuje się na drugim miejscu w ilości wykonanych pomiarów.

Podsumowanie

Jak wynika z testu, obecnie z najszybszego Internetu LTE w Polsce korzystają użytkownicy sieci Orange i mieszkańcy województw świętokrzyskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Mniej szczęścia mają mieszkańcy województw łódzkiego, lubelskiego i podkarpackiego. Jednak z każdym miesiącem w rankingu zachodzą zmiany i wzrosty/spadki procentowe, więc warto obserwować statystyki i postępy operatorów (dostępne na stronie Speed Test). Dostawcy usług bardzo często spektakularnie zamieniają się miejscami na podium, lecz jest to raczej pozytywny sygnał, że walczą o udogodnienia dla klienta.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.