Klawiatura z alfabetem Braille’a na Androida

źródło: shutterstock.com

Google postanowił wprowadzić klawiaturę z alfabetem Braille’a, aby pomóc niewidomym. Czy to ukłon w stronę osób z niepełnosprawnościami?

Osoby niewidome z możliwością pisania na telefonie

Na blogu Google czytamy, że minęło już 150 lat od kiedy wymyślono alfabet Braille’a, w związku z tym powinno już istnieć ułatwienie dla tych osób, w postaci używania go bezpośrednio z telefonu. Dlatego też, gigant postanowił skonstruować specjalną klawiaturę o nazwie TalkBack. bezpośrednio połączona z systemem Android. Za jej pomocą niewidomi mogą z powodzeniem pisać SMS-y, krótkie maile, czy chociażby publikować posty w mediach społecznościowych.

źródło: blog.google

Aby zrealizować ten projekt, Google podjęło współpracę zarówno z programistami, jak też osobami posługującymi się alfabetem Braille’a na co dzień. W rezultacie, powstała klawiatura z 6 klawiszowym układem, gdzie każdy z nich odpowiada kolejno kropce alfabetu. Oto jak wygląda to w praktyce.

źródło: blog.google

Dodatkowo, Google przygotowało również odpowiedniego samouczka, który nauczy posługiwać się tą klawiaturą, a co za tym idzie, przyspieszy proces przestawienia się osób niewidomych ze sprzętu zewnętrznego na swój własny telefon.

Brawo Google!

Myśląc o Google na pewno przychodzą nam do głowy różne sytuacje, gdy gigant nie wykazał się odpowiedzialnością bądź pomysłem na dobre rozwiązanie danej kwestii. Jednak w kwestii osób z niepełnosprawnością wykazuje w tym roku wielkie zaangażowanie i jak najbardziej chce ułatwić i tak już niełatwe życie tych osób. Czy klawiatura TalkBack sprawdzi się w praktyce? Wszystko wskazuje na to, że tak, gdyż była już testowana z zadowalającym efektem przez osoby sprawnie posługującymi się alfabetem Braille’a, w tym osoby niewidome i słabowidzące.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.