Jesteś miłośnikiem motoryzacji? Te aplikacje musisz mieć

fot. © Sashkin - Fotolia.com

fot. © Sashkin - Fotolia.com

fot. © Sashkin – Fotolia.com

Nieważne, czy po prostu podróżujesz samochodem czy majsterkujesz. Każdy miłośnik motoryzacji znajdzie coś dla siebie pośród aplikacji mobilnych. Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym i najpopularniejszym.

Sposób na uniknięcie korków i kontroli

Yanosik to całkowicie bezpłatna aplikacja informująca o aktualnej sytuacji na drodze. Dane są systematycznie wprowadzane przez kilkutysięczną już bazę użytkowników. Aplikacja ma więc informować kierowców o fotoradarach, kontrolach drogowych, patrolach policji, wypadkach, odcinkowych pomiarach prędkości oraz nieoznakowanych wozach policji wraz z podaniem ich marki. Ponadto Yanosik posiada funkcję nawigacji GPS, która pozwala na bieżąco analizować aktualne natężenie ruchu na drogach i daje wgląd w wiele ważnych punktów logistycznych takich jak: stacje benzynowe, nazwy osiedli oraz aktualne powiadomienia od kierowców. Gdy zbliżamy się do różnego typu „zagrożenia” (korki/wypadek/kontrola prędkości), aplikacja wysyła wyraźny sygnał z informacją o naszej odległości od wykrytego miejsca. Przykładowy komunikat: Wypadek, 1000 metrów. Poznań, Solidarności.

Aplikacja dostępna jest na systemy: Android, iOS, Windows Phone.
Pobierz (strona producenta)

Gdy potrzebujemy porozmawiać…

CB Radio Chat to komunikator głosowy, świetna alternatywa dla klasycznego CB Radia. Aplikacja umożliwia rozmowę na żywo z ludźmi z całego świata przy wysokiej jakości dźwięku. Program działa jak walkie talkie (krótkofalówka) i Push To Talk (PTT). CB Radio Chat korzysta z Internetu do przesyłania dźwięku, ale nie wymaga uprzedniej rejestracji. Oczywiście możemy ograniczyć jego zasięg do komunikacji wyłącznie z użytkownikami znajdującymi się najbliżej naszego położenia. Jest to zarazem najpopularniejszy komunikator głosowy przypominający ten znany z wnętrz samochodów. Dodatkowo jest to polska aplikacja. Część dodatkowych opcji dostępna jest odpłatnie.

Pobierz (Android)

Alternatywą dla CB Radio Chatu może być Speed Alarm, który łączy cechy Yanosika (ostrzeganie przed kontrolami) wraz z funkcją CB radia. Aplikacja ta dostępna jest na systemy operacyjne iOS oraz Android.

Majsterkujesz przy swoim samochodzie?

Większość samochodów wyposażona jest już w system OBD/OBD II, który pozwala własnoręcznie sprawdzić stan poszczególnych układów pojazdu i odczytać kody błędów. Termin ten znany jest wszystkim fanom motoryzacji, którzy na własną rękę naprawiają i modyfikują swoje samochody. Na przeciw oczekiwaniom fanów majsterkowania przy samochodach wychodzą także aplikacje mobilne. Na Androida znajdziemy chociażby OBD AutoDoctor – łatwe w obsłudze narzędzie do diagnostyki samochodu. Aplikacja przedstawia w formie numerycznej lub graficznej parametry diagnozowanego pojazdu. Dane te można również przesłać potem mailem. OBD AutoDoctor posiada bazę danych DTC z zapisanymi 14000 kodami usterek. Płatnym i bardziej rozbudowanym odpowiednikiem może być OBD DroidScan PRO. Na iOS znajdziemy OBD Fusion, apkę również służącą do diagnostyki i monitorowania samochodu. Dzięki temu narzędziu możemy śledzić takie parametry jak: zużycie paliwa, parametry silnika. Dostępna jest również opcja śledzenia pozycji za pomocą GPS. Aplikacja kosztuje 9,99$.

fot. itunes.apple.com/us/app/obd-fusion

fot. itunes.apple.com/us/app/obd-fusion


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.