Jak zmniejszyć transfer danych na urządzeniach z Windows Phone?

fot. © Creativa - Fotolia.com

fot. © Creativa - Fotolia.com

fot. © Creativa – Fotolia.com

System operacyjny Microsoftu to chyba najbardziej „internetowy” soft mobilny. Pobieranie i uaktualnianie aplikacji przeprowadzane jest właściwie nieustannie. A licznik danych systematycznie wzrasta. Jak kontrolować transfer internetowy w urządzeniach z Windows Phone? Jest na to klika sprytnych sposobów.

Najważniejszym z nich wydaje się wyłączenie automatycznej zadań działających w tle, automatycznej synchronizacji poczty i raportowania. Niektóre aplikacje mogą nadal korzystać z danych komórkowych nawet wtedy, gdy nie są otwarte. Nie ma potrzeby, aby nasze aplikacje wykorzystywały transfer danych bez naszej wiedzy. Przesyłanie danych można ograniczyć, wchodząc w opcje Ustawienia na Liście aplikacji, gdzie wybieramy Zadania w tle. Wybieramy dowolne aplikacje związane z zadaniami w tle, które chcemy zablokować, a następnie naciskamy opcję Zablokuj.

Aby zablokować automatyczną synchronizację poczty wybieramy konto e-mail, które chcemy dostosować. Wciskamy kolejno opcje Więcej > Ustawienia, a następnie opcję Ustawienia synchronizacji. Z listy wybieramy Pobierz nową zawartość, a następnie wciskamy godzinę. Jeśli nie chcemy, aby telefon automatycznie synchronizował pocztę e-mail z tego konta, naciskamy opcję Ręcznie. W takim wypadku będziemy samodzielnie pobierać pocztę w stosownym dla nas momencie.

Warto także wyłączyć dość typowy dla Windowsów system raportowania, który także zużywa dane. W Ustawieniach aplikacji odnajdujemy pozycję Raport i usuwamy zaznaczenie z pola: Wyślij raport, używając przesyłania danych.

Przeglądarka

Internet Explorer, standardowo obsługujący Windows Phone, posiada funkcję zmniejszania rozmiaru stron internetowych podczas przeglądania Internetu w telefonie. Może to pomóc w ograniczeniu przesyłanych danych. Aby włączyć tę funkcję, wchodzimy w Ustawienia i przesuwając w lewo wybieramy z działu Aplikacje Internet Explorera. Następnie w Ustawieniach zaawansowanych zaznaczamy pole przy opcji Zmniejsz transmisję danych, wysyłając adresy URL do usługi Data Sense. Funkcja ta przypomina działanie Opery Mini na Androidzie lub urządzeniach z systemem iOS. Co więcej, tę istotną opcję możemy włączyć także z pozycji bardzo ważnego programu, jakim jest Data Sense.

Niezbędna aplikacja

Bardzo przydatnym systemowym urządzeniem (dostępnym w zaktualizowanych wersjach softu) jest wbudowane narzędzie Data Sense, które w prosty sposób pozwala podejrzeć, ile zużyliśmy na chwilę obecną transferu. Co jeszcze potrafi? Możemy przykładowo ustawić limit ilości danych, które wykorzystamy w tym miesiącu (genialna funkcja dla osób, które nie chcą przekraczać ustalonej ilości danych!), czy limit transferu danych w tle. Szczegóły konfiguracji znajdziemy TUTAJ. Z kolei kiedy przebywamy poza domem, możemy użyć aplikacji Data Sense Wi-Fi Guide do znalezienia pobliskich hotspotów Wi-Fi. Aby wyświetlić ten przewodnik, w ustawieniach sieci Wi-Fi należy wskazać opcję Pobliskie sieci Wi-Fi.

Co jeszcze można zrobić?

Pomocne mogą okazać się też inne drobne czynności, które skutecznie ograniczają lub blokują możliwość używania transmisji danych jak np. włączenie trybu oszczędzania baterii, ustawienie trybu pobierania podkastów tylko za pośrednictwem trybu Wi-Fi, zapobieganie przesyłaniu danych w sieci komórkowej w warunkach ograniczonej łączności Wi-Fi. Więcej szczegółów TUTAJ.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.