Jak zeskanować dokumenty na telefon?

źródło: shutterstock.com

Jak szybko przenieść ważne dokumenty lub rachunki w wersji papierowej do elektronicznej? Za pomocą smartfona i dedykowanych aplikacji.

Niemal każdy z nas ma swój telefon zawsze przy sobie, dlatego jest to idealne urządzenie do tego, by skanować dokumenty i zarządzać nimi. Z pomocą prostych w obsłudze aplikacji można w kilka chwil zeskanować faktury, paragony, rachunki, notatki, strony książek, wizytówki, dokumenty, zdjęcia, a nawet całe tablice ogłoszeniowe.

Zainstaluj odpowiednią aplikację

Istnieje wiele aplikacji pomagających skanować, a następnie udostępniać i przechowywać dokumenty. Wśród nich jest choćby Adobe Scan (iOS, Android), Office Lens (iOS, Android) czy też CamScanner (iOS, Android). Być może zastanawiasz się, dlaczego potrzebujesz specjalnej aplikacji i dlaczego nie wystarczy sam aparat. Odpowiedź jest prosta – aplikacje mają funkcje, które pozwalają skanować dokumenty o wiele szybciej i ułatwiają zarządzanie nimi.

Robiąc zwykłe zdjęcie musisz poświęcić czas na obróbkę graficzną każdego z nich, zdjęcia domyślnie zapisują się w galeriach jako pliki graficzne, w dodatku masz ograniczone możliwości w zakresie modyfikowania, przesyłania, udostępniania czy zapisywania plików w wybranych formatach.

Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zezwól jej na dostęp do zdjęć, multimediów i plików na urządzeniu oraz na robienie zdjęć i nagrywanie filmów.

Skanowanie prostych dokumentów

Skanery na telefon są niezwykle proste w obsłudze, a wykonanie skanu nie odbiega poziomem trudności od wykonania zwykłego zdjęcia. Wystarczy nakierować aparat na dokument, a aplikacja samodzielnie wykadruje obraz pomijając wszystko co znajduje się poza elementem, który chcesz zeskanować.

Aplikacja automatycznie wykadruje i poprawi jakość dokumentu tak, aby miał jak najwyższą jakość. Ale zanim go zapiszemy w pamięci urządzenia możesz jeszcze zmodyfikować plik. Możesz poprawić obramowanie dokumentu, zmienić jego kolor i kontrast, możesz obrócić dokument i wykonać inne podstawowe modyfikacje. Gotowy dokument możesz zapisać w potrzebnym ci formacie na przykład w pliku PDF, nadając plikowi dowolną nazwę.

Praca z zeskanowanymi dokumentami

Zeskanowanie dokumentu to nie koniec możliwości, jakie dają dedykowane tej funkcji aplikacje. Przykładowo zeskanowany formularz można uzupełnić w programie Adobe Acrobat, a dokument podpisać. Jeśli zeskanujesz wizytówkę możesz dane ze skanu przenieść do swoich kontaktów. Możesz też zeskanowane materiały udostępniać i kopiować.

Skanowanie nietypowych materiałów

Aplikacje do skanowania świetnie radzą sobie nie tylko z kartkami w różnych formatach, ponieważ doskonale nadają się też do skanowania książek, wizytówek czy też dokumentów tożsamości. Wspomniane skany wykonuje się dokładnie tak samo, jak w przypadku zwykłych dokumentów, wystarczy jedynie wybrać odpowiednią opcję, a resztę pracy wykona program.

Telefon z aplikacją do skanowania dokumentów zawsze warto mieć pod ręką. Takie rozwiązanie przyda się w pracy, na studiach, a także w zwykłych codziennych sytuacjach.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.