Jak wybrać smartwatch? Najważniejsze funkcje

źródło: shutterstock.com

Wybór smartwatcha nie jest prostym zadaniem, szczególnie jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z tego typu sprzętu i nie wiemy czego oczekiwać. Dlatego zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie elementy, na które warto zwrócić uwagę, przymierzając się do zakupu inteligentnego zegarka.

System operacyjny urządzeń

Kompatybilność systemu operacyjnego zegarka z systemem operacyjnym smartfona to najważniejsze kryterium podczas wyboru smartwatcha. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup urządzeń tej samej marki, choć nie jest to bezwzględnie konieczne. Brak dopasowania systemów będzie skutkował niemożnością korzystania z wielu, a nawet wszystkich funkcji zegarka oraz trudnością w nawiązaniu i utrzymaniu połączenia między urządzeniami, więc w takim przypadku korzystanie ze smartwatcha nie będzie miało sensu.

Potrzeby użytkownika

Po wyselekcjonowaniu zegarków kompatybilnych z własnym smartfonem można rozpocząć porównywanie ich pod kątem funkcjonalności. Oczywiście nie ma w tym wypadku jednego, odpowiedniego dla wszystkich rozwiązania. Dlatego zastanawiając się jak wybrać smartwatch, należy przede wszystkim sprecyzować własne potrzeby i oczekiwania. Tym bardziej, że oprócz podstawowych funkcji tradycyjnego zegarka, takich jak wyświetlanie godziny i daty, smartwatche mają naprawdę dużo do zaoferowania.

Zdalne obsługiwanie telefonu

Podstawowym zadaniem inteligentnego zegarka jest zdalna obsługa smartfona. Dlatego wśród najważniejszych funkcji, które powinny się w nim znaleźć, jest dyskretne wyświetlanie powiadomień z telefonu, w tym informowanie o połączeniach przychodzących, wiadomościach tekstowych i zaplanowanych w kalendarzu wydarzeniach. Przydatną opcją jest również odbieranie i nawiązywanie połączeń telefonicznych za pośrednictwem zegarka. Jeśli zaś smartwatch zostanie wyposażony w kartę eSIM, to będzie można korzystać z niego jak z telefonu, nawet wtedy, gdy znajdziemy się poza jego zasięgiem. Warto też zwrócić uwagę na możliwość lokalizowania telefonu, jeśli ten nam się gdzieś zawieruszy.

Bardzo przydatną funkcją jest wyzwalanie migawki aparatu w smartfonie z poziomu zegarka. Dzięki temu robiąc zdjęcia, nie trzeba ograniczać się do typowego selfie, nawet jeśli nie mamy w pobliżu kogoś, kto zrobiłby ciekawe ujęcie. Warto też wziąć pod uwagę takie funkcje, jak słuchanie muzyki prosto ze smartwatcha, możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych NFC zegarkiem, sprawdzanie informacji pogodowych, kalendarz, kalkulator itp.

płatność smartwatchem.

źródło: shutterstock.com

Zegarek wspierający aktywny tryb życia

Często motywacją do zakupu smartwatcha jest chęć nabycia urządzenia, które każdego dnia będzie wspierać użytkownika w prowadzeniu zdrowego i aktywnego trybu życia. Jak wybrać smartwatch mając na uwadze funkcje sportowe? Absolutne minimum to krokomierz, monitor snu i pulsometr. Przydatne jest też liczenie spalonych kalorii i rejestrowanie różnego typu treningów. Osoby, które dużo czasu spędzają w terenie, między innymi biegając lub jeżdżąc na rowerze, docenią również takie funkcje jak lokalizacja GPS, rejestrowanie przebytej trasy, kompas i wysokościomierz.

Osoby oczekujące od smartwatcha funkcji typowych dla zegarka sportowego powinny też zwrócić uwagę na wytrzymałość, odporność na kurz i wodoszczelność. Dzięki inteligentny zegarek sprawdzi się w czasie każdego treningu, również w wodzie.

Dobrą decyzją jest też wybór smartwatcha, który pozwala na instalowanie nowych aplikacji. Dzięki temu można dopasować funkcje urządzenia do indywidualnych potrzeb.

Bateria

Wśród wskazówek na temat tego, jak wybrać smartwatch nie może zabraknąć kilku słów o baterii i ładowaniu. Zasadniczo im więcej zaawansowanych funkcji w urządzeniu, tym krótszy czas pracy baterii. Dlatego warto to wypośrodkować i postawić na wybór smartwatcha, który nie posiada zbędnych użytkownikowi opcji nadmiernie drenujących baterię.

Zaletą smartwatcha jest też bezprzewodowe ładowanie. Dzięki temu wystarczy położyć zegarek na powierzchni ładowarki umieszczonej na szafce nocnej lub na biurku, aby na co dzień cieszyć się naładowanym urządzeniem.

Design i jakość smartwatcha

Okrągły, czarny smartwatch, na męskim nadgarstku.

źródło: unsplash.com

Poza kryteriami, które musi spełniać system zastosowany w zegarku i jego podzespoły, istotny jest też jego design. Na ogólny wygląd gadżetu, ale też na komfort użytkowania wpływa zastosowany wyświetlacz dotykowy. Liczy się jego wielkość, głębia kolorów i kontrast. Nawet w pełnym słońcu powinniśmy móc wygodnie z niego korzystać. Okrągły wyświetlacz sprawi, że gadżet będzie bardziej przypominał tradycyjny zegarek, natomiast prostokątny – zagwarantuje lepsze wykorzystanie przestrzeni na ekranie.

Zastanawiając się jak wybrać smartwatch, pamiętajmy również, że będziemy nosić go przez większość czasu, dlatego gadżet musi dobrze się prezentować i pasować do naszego sposobu bycia. Na szczęście wśród wielu modeli bez trudu można znaleźć takie, które pasują do eleganckiego stylu, jak i do sportowych stylizacji. Dobrym wyborem są także smartwatche z wymiennymi paskami.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.