Hulajnogi elektryczne – gdzie i w jaki sposób można je wypożyczyć?

źródło: shutterstock.com

Hulajnogi elektryczne to w ostatnim czasie hit. Ten rodzaj transportu staje się dla wielu z nas codziennością. Jeżeli jednak jeszcze nie miałeś okazji skorzystać z tego rozwiązania, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, gdzie i w jaki sposób możesz to zrobić.

Hulajnogi elektryczne to niesamowity hit, który dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Coraz więcej miast otwiera się na ten rodzaj komunikacji i daje nowsze, ciekawe rozwiązania na wypożyczenie pojazdu. Przygotowaliśmy dla Was kilka przydatnych informacji prawnych na ten temat, a także spis aplikacji i miejsc stacjonarnych, gdzie można wypożyczyć hulajnogę elektryczną.

Przepisy ruchu drogowego

źródło: shutterstock.com

Wprowadzenie pojazdu tego typu, okazało się być problematyczne dla ustawodawców w Polsce. Początkowo, każda osoba, która poruszała się na hulajnodze, uznawana była za pieszego. Na szczęście, sytuacja uległa zmianie po serii wypadków i nieporozumień związanych z mandatami. Od teraz, osoba poruszająca się na hulajnodze elektrycznej będzie traktowana tak samo, jak rowerzysta z kilkoma wyjątkami.

Hulajnoga została uznana jako UTO, czyli urządzenie transportu osobistego. Pojazdy te nie mogą przekraczać 0,9 m szerokości, a także 1,25 m długości. Co więcej, waga takiego pojazdu, nie może być większa niż 20 kg, a prędkość nie może przekraczać 25 km/h. Dodatkowo, hulajnogą nie mogą poruszać się dzieci poniżej 10 roku życia, a dzieci i młodzież między 10, a 18 rokiem, które chcą w ten sposób włączyć się do ruchu, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM.

W jaki sposób uruchomić hulajnogę?

W tym celu należy posiadać smartfona z wybraną aplikacją oraz pieniądze na karcie, gdyż musimy podpiąć pod nią bank. Po jej włączeniu, pokaże nam się mapa z wolnymi hulajnogami i miejscem gdzie się znajdują. Gdy już ją znajdziesz, powinieneś zeskanować kod, który znajduje się tuż pod kierownicą. Wtedy to, zwolni się blokada umożliwiająca nam podróż, którą rozpoczniemy odepchnięciem się nogą. Pod prawą ręką posiadamy przyspieszenia, a pod lewą – hamulec.

Po zakończeniu jazdy, odstawiamy hulajnogę w dowolne miejsce i włączamy blokadę w naszej aplikacji.

Aplikacje umożliwiające wypożyczenie hulajnogi elektrycznej

LIME

źródło: apps.apple.com

Aplikacja Lime oferuje ponad 3 tysiące elektrycznych hulajnóg. Pojazdy spod znaku Lime, możemy wypożyczyć w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Prawdopodobnie zasięg tych miast może się zwiększyć w przyszłości. Koszt wynajmu to 2 zł za uruchomienie, a następnie 0,50 zł za każdą minutę spędzoną w trasie. Maksymalna prędkość hulajnogi Lime to 37 km/h, ale przepisy ograniczają nas do 25 km/h. Istnieje również możliwość doładowania swojego konta kwotą 50, 100 lub 250 złotych. Ocena aplikacji według użytkowników systemu operacyjnego iOS to 4,9, a Androida to 4,4.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

HIVE

źródło: apps.apple.com

Ta aplikacja może okazać się przydatna dla mieszkańców Warszawy i Wrocławia, bo właśnie tam znajdują się hulajnogi, które można wypożyczyć za pomocą aplikacji Hive. Koszt wynajmu, to 2,50 złotych, a następnie 0,45 złotych za każdą kolejną minutę na hulajnodze. Ocena aplikacji w sklepie App Store to 1,9, a w Sklepie Play to 3,4.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

BIRD

źródło: apps.apple.com

Aplikacja Bird obsługuje hulajnogi w: Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Opłata na start to 3 zł, natomiast za każdą minute jazdy musimy zapłacić 0,50 zł. Dodatkowo, jej zasięg może obejmować nawet do 50 km na jednym doładowaniu akumulatora. Jej prędkość to 25km/h, czyli dokładnie tyle, na ile pozwalają nam przepisy. Ocena aplikacji na iOS to 4,9, a na Androida to 4,3.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

BLINKEE

źródło: apps.apple.com

Blinkee to firma znana z wypożyczania skuterów elektrycznych w Europie. W Polsce z jej usług możemy korzystać w takich miastach jak: Warszawa, Bielsko Biała, Elbląg, Gliwice, Katowice, Kielce, Kraków, Myślenice, Powiat Ostrowski, Rzeszów, Skawina, Trójmiasto, Tarnów, Toruń oraz Wieliczka. Cena startowa to 2,50 zł, 0,49 zł za każdą przejechana minutę, a także 0,09 zł za każdy postój. Ocena tej aplikacji na iOS to 5,0, natomiast na Androida to 2,5.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

CITYBEE

źródło: apps.apple.com

CityBee to aplikacja stworzona na ten moment wyłącznie dla mieszkańców Warszawy. Hulajnogi spod tej aplikacji osiągają prędkość 25 km/h, a ich koszt to 2,50 zł na start oraz 0,45 zł za każdą przejechaną minutę. Ocena aplikacji w App Store wynosi 4,4, a w Sklepie Play – 3,8.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

QUICK

źródło: apps.apple.com

Quick to odpowiedź mieszkańców Trójmiasta, na CityBee. Dystans, jaki możemy pokonać za pomocą hulajnóg to 35 km i osiąga prędkość 25 km/h. Koszt to 3 zł na start oraz 0,50 zł za każdą przejechaną minutę. Ocena aplikacji to 3,1 zarówno według użytkowników systemu operacyjnego iOS, jak również Androida.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

HULAJ

źródło: play.google.com

Kraków i Katowice to miasta, które mogą swobodnie korzystać z aplikacji Hulaj. W najbliższym czasie, obszar jej działania ma się powiększyć również o Wrocław, Poznań i Gdańsk. Koszt to 1 zł za uruchomienie i 59 gr za minutę. Ponadto, gdy ktoś wyjedzie spoza strefy miast objętych działaniem hulajnogi – samoistnie się wyłącza. Można również wykupić specjalne pakiety w kwotach: 25,50 i 100 złotych. Ocena aplikacji Hulaj na App Store to 3,3, natomiast w Sklepie Play – 3,0.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Wypożyczalnie stacjonarne

Nie wszystkie miasta mogą sobie pozwolić na wypożyczenie hulajnogi za pomocą aplikacji. Niektóre z nich znalazły na to sposób i zaproponowały tradycyjne, stacjonarne wypożyczalnie.

VOLT SCOOTERS

źródło: voltscooters.pl

Ta łódzka wypożyczalnia, jest prawdopodobnie pierwszą taką w Polsce. Aby wypożyczyć hulajnogę, wystarczy zarejestrować się w aplikacji, która jest dostępna na stronie, wprowadzić swój numer konta bankowego, a następnie potwierdzić podane informacje. Aplikacje tej wypożyczalni oceniane są następująco: App Store – 5,0, a Sklep Play – 2,7.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

NA MINUTY

źródło: play.google.com

Na minuty to aplikacja z Białegostoku. Opłata na start wynosi 2 zł, a zarówno za każdą minutę jazdy, jak też postoju – 0,39 zł. Mamy również możliwość wynajęcia hulajnogi na 1 godzinę za 20 złotych i na cały dzień za 60 złotych. Ocena aplikacji użytkowników iOS, to 1,0, natomiast Androida – 3,1.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

EKO-JAZDA

To stacjonarna wypożyczalnia z Kielc. Na jej stronie znajdują się takie informacje:

  1. Hulajnoga: 1 godz. – 30 PLN / 2godz – 55 PLN / 3 godz- 80 PLN / 4godz – 100 PLN ( kolejna rozpoczęta godzina +20zł )
  2. Hulajnogi: 1 godz. – 25 PLN / 2godz – 50 PLN / 3 godz- 70 PLN / 4godz – 90 PLN ( kolejna rozpoczęta godzina +15zł )
  3. Hulajnogi: 1 godz. – 20 PLN / 2godz – 40 PLN / 3 godz- 60 PLN / 4godz – 80 PLN( kolejna rozpoczęta godzina +15zł )

Wypożyczalnia nie posiada aplikacji.

A z której aplikacji Wy korzystacie najczęściej?


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.