f.lux – bezpieczne oczy i szybkie zasypianie

fot. © lassedesignen- bank zdjęć Fotolia.com

Poznaj aplikację, dzięki której Twoje oczy odpoczną, a Ty szybciej zaśniesz. Aplikacja f.lux jest programem, który steruje jasnością oraz temperaturą monitora.

Aplikacja f.lux dostosowuje ekran telefonu i komputera do pory dnia. Szczególnie docenimy jej działanie jeśli lubimy przed zaśnięciem sprawdzić Facebooka, zobaczyć zdjęcia na Instagramie albo przeczytać co się wydarzyło na świecie. Kiedy w pokoju panuje całkowita ciemność, a my wpatrujemy się w ekran telefonu nasze oczy i mózg szaleją. Co więcej może to być przyczyną problemów z zasypianiem. Bowiem ekrany telefonów komórkowych i komputerów emitują jasne, niebieskie światło. Nasz mózg odbiera to jako światło dzienne, które pochodzi ze słońca. Kiedy przed snem „katujemy” nasze oczy mocnym światłem, nasz mózg dostaje wiadomość, że jeszcze nie pora się wyciszyć ani nie czas na sen.

/justgetflux.com

Naprzeciw takiemu problemowi wychodzi aplikacja f.lux, która dostosowuje światło monitora do naszych potrzeb. Co więcej nie musimy robić tego ręcznie. Przy starcie aplikacji możemy określić tryb naszego dnia, czyli to kiedy wstajemy i kiedy kładziemy się spać, a aplikacja sama dostosuje światło ekranu do naszego trybu pracy. Program na wykresie pokazuje nam, a w którym momencie dnia jesteśmy.

https://play.google.comhttps://play.google.com

 

Aplikacja f.lux daje nam możliwość dostosowania do naszych potrzeb wszystkich parametrów i oferuje kilka ciekawych opcji.

  1. Opcja „Daytime” jest to czas, w którym za oknem świeci słonce. Wówczas aplikacja nie ingeruje w kolory naszego wyświetlacza
  2. Tryb „Sunset” to czas kiedy słońce już zaszło, ale użytkownik smartfona lub komputera jeszcze nie położył się spać. W tej opcji kolory wyświetlacza zostały tak zaprojektowane jakbyśmy pracowali w oświetlonym pokoju.
  3. „Bedtime” jest opcją stricte dostosowaną aby wyciszyć użytkownika przed snem. W tym trybie mamy kilka możliwości do wyboru na przykład „candle” lub „halogen”
  4. Jeśli w piątki dłużej używamy telefonu bądź komputera, a w soboty i niedziele dłużej śpimy niż w pozostałe dni. Wówczas program zaproponuje opcję „Sleep in on weekends”.
  5. Opcja „Darkroom” usuwa 100 % niebieskiego i zielonego światła z ekranu

Aplikacja dostępna jest na komputery (iOS, Windows) oraz na iPhone’y i Androidy.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.