Dzięki HUDWAY zwiększysz bezpieczeństwo jazdy samochodem

fot. © Ingo Bartussek - Fotolia.com

fot. © Ingo Bartussek - Fotolia.com

fot. © Ingo Bartussek – Fotolia.com

Nie ma nic ważniejszego na drodze, niż bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Istnieje wiele niekorzystnych czynników związanych z warunkami atmosferycznymi, których nie jesteśmy w stanie zniwelować, możemy jednak usprawnić szybkość reakcji oraz orientację podczas uporczywej aury.

Często to nie nadmierna prędkość lub brak rozwagi prowadzą do wypadków drogowych, a po prostu złe warunki atmosferyczne panujące podczas jazdy. Według badań World Health Organization każdego dnia na świecie ginie 350 osób, poprzez słabą widoczność spowodowaną złą pogodą. Firma RIT postanowiła pochylić się nad tą zatrważającą statystyką, tworząc aplikację HUDWAY.

Działanie aplikacji

Głównym zadaniem programu jest pomoc kierowcom podczas jazdy we mgle, deszczu, śniegu, a także w nocy, poprzez projekcję trasy oraz informacji pomocniczych na przedniej szybie samochodu. Jest to możliwe dzięki technologii head-up (HUD), która pozwala na wyświetlanie poszczególnych podpowiedzi na płaszczyźnie, bez zasłaniania widoku. Do jej pełnego działania w przypadku HUDWAY potrzebny jest tylko smartfon umieszczony na desce rozdzielczej.

Dzięki aplikacji kierowca może w pełni skupić się na jeździe, otrzymując na bieżąco zarys drogi zakręt po zakręcie oraz detale takie jak prędkość jazdy czy dystans, a wszystko to w zasięgu wzroku. Po uruchomieniu programu wystarczy wyznaczyć trasę jaka nas interesuje, a następnie przejść do trybu HUD i rozpocząć jazdę. Plusem jest także możliwość zapisania nakreślonego kursu, do późniejszego odtworzenia w trybie offline, zwłaszcza jeśli na trasie może dojść do zerwania połączenia internetowego.

hudway

Niestety aplikacja posiada również wady. Jedną z nich jest słaba widoczność wyświetlanej treści podczas jazdy w dzień. Nawet z wyświetlaczem o wysokim kontraście, odbicie od ekranu smartfona nie jest tak jasne, jak prawdziwy HUD. Dodatkowo spore utrudnienie może stanowić konieczność ręcznej rekalkulacji trasy, jeśli chociaż trochę naruszymy wersję ustaloną na początku.

Musimy też pamiętać, że aplikacja stanowi jedynie dodatek dla kierowców i nie należy polegać tylko na jej działaniu. Autor nie zapewnia również żadnej gwarancji co do dokładności lub kompletności programu.

Aplikacja jest darmowa i dostępna na platformy Android oraz iOS: Pobierz tutaj.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.