Drogi telefonie, jesteś mi bliższy niż mój przyjaciel

fot. © Antonioguillem - bank zdjęć Fotolia.com

30% użytkowników zabiera swoje smartfony i tablety do łazienki, a 23% przechowuje na nich swoje największe tajemnice. Niestety niewystarczająca opieka nad naszym „przyjacielem” może spowodować, że obróci się on w naszego największego wroga. Wówczas będzie nas podglądać, podsłuchiwać i okradać.

Badanie, które zostało przeprowadzone przez Karspersky Lab i B2B International, pokazało jak bliskie są relacje Europejczyków i ich telefonów oraz jak bardzo nie dbają oni o swoich „przyjaciół”. Użytkownicy bezgranicznie ufają swoim telefonom i nie biorą oni pod uwagę szarej rzeczywistości. Bowiem w dzisiejszym świecie, bardzo szybko nasz cyfrowy „przyjaciel” może zamienić się w naszego „wrogociela”.

Wszędzie z nami

fot. materiały prasowe

Jak pokazały badania Europejczycy nie rozstają się ze swoimi telefonami, nawet na krok. Połowa korzysta z nich w pracy, 38% podczas jazdy samochodem, 45% w transporcie publicznym, ponad połowa ankietowanych przyznała, że korzysta z nich w łóżku, a 30% udzieliło odpowiedzi, że w łazience.

Zaniedbany kumpel

Badanie pokazało również, że nie dbamy o bezpieczeństwo naszego „przyjaciela”, a może on paść ofiarą szkodliwego oprogramowania, przy użyciu którego cyberprzestępcy mogą ukraść dane. Cyberprzestępcy mogą również przejąć kontrolę nad wbudowaną kamerą lub mikrofonem. Nasz „przyjaciel”, w szczególności może paść ofiarą „złych ludzi’, kiedy połączymy go do otwartej sieci Wi-Fi. Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z zagrożenia i nie wykonują oni jakichkolwiek kroków by zmniejszyć ryzyko. Jak pokazało badanie, zaledwie 18% Europejczyków dostosowuje swoje zachowanie online do faktu, że korzysta z niechronionej, publicznej sieci Wi-Fi.

Kiedy przyjaciel staje się wrogiem

Jeśli dojdzie do zainfekowania telefonu, a jego użytkownik nie rozstaje się z nim na ułamek sekundy, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje. W rękach cyberprzestępcy zhakowany smartfon może zamienić się w urządzenie szpiegowskie. Kamera smartfona, której używamy do uwieczniania naszych wspomnień, może w nieodpowiednich rękach stać się narzędziem służącym do szpiegowania nas. Wbudowana kamera i mikrofon może pozwolić na podglądanie i podsłuchiwanie nieświadomego całej sytuacji użytkownika.

Zaufanie, jakim użytkownicy obdarzają swoje urządzenia mobilne, może prowadzić do zaniedbań w zakresie bezpieczeństwa. Trudno wyobrazić sobie, że telefon, który prawie bez przerwy mamy przy sobie i którego używamy przez większość dnia do rozmaitych zadań, może stać się jakimkolwiek zagrożeniem.

Poza domem, urządzenia są narażone na szereg innych zagrożeń – możemy telefon zgubić albo może on zostać skradziony. Zgodnie z wynikami badania 1/4 osób, których smartfon został zgubiony lub skradziony, potwierdza, że doszło do wycieku ich poufnych informacji.

Chcesz sprawdzić czy jesteś cyber-łebski? Rozwiąż quiz.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.