Co zrobić, gdy ktoś włamie się do Twojego portfela Bitcoin?

portfel bitcoinowy

źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Bezpieczeństwo i anonimowość to jedne z głównych zalet Bitcoina. Jednakże, portfele bitcoinowe są również podatne na kilka zagrożeń.

Technologia, na której opiera się Bitcoin, zapewnia zwiększone bezpieczeństwo informacji i danych transakcyjnych użytkowników. Jednakże, ochrona anonimowości kryptowaluty czyni ją również bardziej atrakcyjną dla hakerów i złodziei. Niestety, Bitcoin ma szarą strefę w niektórych jurysdykcjach. A to sprawia, że organy ścigania w tych regionach nie zwracają uwagi na zapobieganie kradzieży kryptowalut.

Wiele osób polega dziś na platformach wymiany kryptowalut, takich jak bitcoin up do handlu wirtualnymi walutami. Platformy te pozwalają użytkownikom na dostęp, kupno i sprzedaż kryptowalut. W związku z tym większość użytkowników często przechowuje swoje Bitcoiny w wirtualnych portfelach na giełdach kryptowalut. Niektórzy używają również cyfrowych portfeli od innych dostawców usług. W przeciwieństwie do zimnych portfeli, cyfrowe portfele Bitcoin są bardzo podatne na ataki hakerów.

Chociaż postęp technologiczny sprawia, że portfele kryptowalutowe są bardziej bezpieczne, hakerzy mają wyrafinowane narzędzia i taktyki, aby nakłonić swoje ofiary do nieświadomego udostępnienia im swoich portfeli. Dlatego pomocne byłoby, gdybyś najpierw wiedział, czy ktoś włamał się do Twojego portfela kryptowalutowego. Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś naruszył Twój portfel, są transakcje, których nie autoryzowałeś. Niektórzy hakerzy są sprytni, jednocześnie kradnąc tylko małe kawałki Bitcoina od różnych użytkowników. Inni są również odważni i mogą opróżnić wszystkie tokeny bitcoinowe z Twojego portfela na raz.

Niektórzy hakerzy Bitcoinów mogą również uruchomić nieautoryzowane transakcje na twojej karcie debetowej lub kredytowej, jeśli połączyłeś ją z portfelem cyfrowym Bitcoin. To pozwala im też dotrzeć do twoich pieniędzy na koncie bankowym. Niemniej jednak, oto co możesz zrobić, jeśli ktoś zhakuje twój portfel bitcoinowy.

Skontaktuj się z policją

Nawet jeśli niektóre jurysdykcje mogą niechętnie podejmować działania w sprawach kradzieży kryptowalut, hakerstwo jest dziś cyberprzestępstwem w prawie każdym kraju. Dlatego najlepiej jest natychmiast zgłosić sprawę na policję. Czasami mogą oni działać szybko i schwytać hakera, umożliwiając Ci odzyskanie utraconych środków. Poza tym, hakerstwo staje się dziś powszechnym przestępstwem i są większe szanse, że policja będzie działać zdecydowanie, aby postawić sprawców przed sądem.

Zmień swoje dane logowania

Hakerzy uzyskują dostęp do portfeli użytkowników Bitcoinów poprzez naruszanie ich danych logowania. Niektórzy zazwyczaj zmieniają dane logowania, podczas gdy inni używają ich, aby uzyskać dostęp do portfela i uwierzytelnić transakcje. Jeśli nadal możesz zalogować się na swoje konto, postępuj zgodnie ze standardowymi procedurami, aby zresetować swoje hasło i inne dane bezpieczeństwa. Pomogłoby również włączenie dwuskładnikowego uwierzytelniania, aby zablokować hakerowi dostęp do konta.

 Powiadom dostawcę portfela

Jeśli przechowywałeś swoje tokeny Bitcoin w wirtualnym portfelu na giełdzie kryptowalutowej lub innej platformie online, natychmiast poinformuj ich, że ktoś naruszył Twoje konto. Jeśli będziesz działać szybko, mogą oni odzyskać pewne informacje dotyczące oszukańczych transakcji, aby pomóc w dochodzeniu. Jeśli powiadomisz ich, gdy włamanie jest w toku, mogą je nawet zatrzymać, umożliwiając Ci odzyskanie niektórych środków.

Utwórz nowy portfel

Większość hakerów najczęściej wypłaca lub przenosi wszystkie twoje posiadane Bitcoiny na niewykrywalne konta, jak tylko uzyskają dostęp. W takim przypadku należy utworzyć nowy portfel i pozbyć się starego. Nawet pojedyncze włamanie czyni Twój portfel podatnym na przyszłe ataki, a jego dalsze używanie może narazić Twoje fundusze na większe ryzyko.

Wielu hakerów zazwyczaj wykorzystuje urządzenia swoich ofiar, takie jak smartfony, tablety i laptopy, aby naruszyć wirtualne portfele. Wprowadzają do nich złośliwe oprogramowanie, które umożliwia im zdalną kontrolę i dostęp do haseł oraz innych danych osobowych. Dlatego też, najlepiej byłoby przeskanować wszystkie swoje urządzenia i upewnić się, że są wolne od złośliwego oprogramowania i innych podejrzanych programów.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.