Co sprawia, że Bitcoin jest lepszy od pieniądza Fiat?

Bitcoin i pieniądze Fiat

źródło: shutterstock.com

Artykuł Partnera

Większość ludzi nie myślała zbyt wiele o pieniądzach fiducjarnych lub konwencjonalnych, dopóki Bitcoin nie stał się coraz bardziej popularny. Gwałtownie rosnące ceny tej wirtualnej waluty w 2017 r. postawiły ją w centrum uwagi, a w 2021 r. przyciągnęła globalną uwagę po osiągnięciu rekordowej ceny ponad 65 000 USD. Tak więc, jeśli jesteś zainteresowany handlem Bitcoinem, możesz skorzystać z zalecanej platformy handlowej bitcoinsup.

Zasadniczo większość osób i instytucji od dziesięcioleci używa pieniądza fiat jako podstawowej metody transakcji. Poszczególne kraje mają waluty fiat i to one określają ich wartość wymiany. Każdy kraj ma bank centralny, który kontroluje lub reguluje pieniądz fiat. Ponadto wartość pieniądza fiat może spadać lub rosnąć w zależności od notowań giełdowych i zaufania ludzi.

Z drugiej strony, fakt, że Bitcoin jest walutą cyfrową, oznacza, że nie ma centralnego organu regulującego lub zarządzającego. Ta cecha sprawia, że transakcje Bitcoin są bezpieczne, elastyczne i niedrogie. Bitcoin wykorzystuje technologię blockchain do stworzenia bardziej przejrzystego systemu, a użytkownicy mogą szybko monitorować transakcje.

Satoshi Nakamoto, tajemniczy założyciel, uruchomił Bitcoina w 2009 roku po kryzysie finansowym w 2008 roku. Choć kryptowaluta nie od razu zyskała popularność, stała się globalnym fenomenem, gdy po 2017 r. zaczęło w nią inwestować coraz więcej osób i instytucji.

Ponadto coraz więcej osób kupuje Bitcoin na platformach i używa go do płacenia za usługi i towary. Jego użycie, zwłaszcza w przypadku przelewów międzynarodowych, rośnie na całym świecie, co oznacza, że niektórzy wolą go od pieniędzy fiducjarnych. Więc co sprawia, że Bitcoin jest lepszy niż konwencjonalne pieniądze? Oto kilka powodów.

Niskie koszty transferu i przechowywania

Używając pieniędzy fiat, ludzie przechowują je na tradycyjnych kontach bankowych. Na tych kontach jest minimalne saldo, a przelewanie środków wiąże się z wysokimi opłatami. Użytkownicy Bitcoin przechowują swoje monety w portfelach kryptowalutowych, które nie mają minimalnego salda.

Przy transferze Bitcoinów opłaty są niższe niż w przypadku pieniędzy fiat. Chociaż przenoszenie Bitcoin może zwiększyć opłaty wraz ze wzrostem ich wartości, pozostają one tańsze od konwencjonalnych pieniędzy.

Zwiększanie akceptacji

Niektórzy ludzie uważali Bitcoina za zjawisko przejściowe, ale byli w błędzie. Bitcoin ma wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnym pieniądzem, co sprawiło, że coraz więcej firm zaczęło go akceptować. Na przykład firmy takie jak MicroStrategy, PayPal i Visa wykorzystują Bitcoin. Inne instytucje kupiły Bitcoiny warte miliony dolarów amerykańskich. To rosnące przyjęcie oznacza, że posiadanie Bitcoin jest czymś więcej niż tylko posiadaniem pieniędzy. Bitcoin to inwestycja, lepsza niż pieniądz fiat, którym rządy mogą manipulować poprzez bicie większej jego ilości.

Podzielność

Podzielność Bitcoina oznacza, że ludzie mogą dokonywać transakcji przy użyciu niewielkich kwot kryptowaluty. Standardowo ludzie akceptują transakcje w Bitcoin w setnych milionach części, co oznacza, że może być ona równoważna 0,00000001 części.

Liczba ta, zwana również Satoshi, sprawia, że drobna transakcja jest niemożliwa do przeprowadzenia za pomocą pieniądza fiat. Dlatego eksperci twierdzą, że Bitcoin jest najbardziej sprawiedliwą metodą transakcji na świecie. Dokładniejsze poznanie Bitcoina pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego jest to doskonała metoda płatności.

Dostępność

Cyfrowy charakter oznacza, że Bitcoin jest walutą globalną. Ludzie mogą używać tej waluty wirtualnej do transakcji międzynarodowych, przy czym waluta wirtualna zachowuje swoją wartość. W przeciwieństwie do pieniędzy fiat, użytkownicy nie ponoszą wysokich opłat za przewalutowanie.

Granice ograniczają pieniądz fiat w ramach terytorium danego kraju. Jeśli chcesz wysłać znajomemu lub krewnemu pieniądze za granicę, musisz ponieść opłaty za przewalutowanie. Co więcej, transakcja będzie trwała dłużej niż płatność Bitcoinami.

Zero zakłóceń

Bitcoin jest zdecentralizowany, co oznacza, że żadna władza centralna nie może ingerować w transakcje lub sieć Bitcoin. Rządy nie mogą ingerować w produkcję lub wartość Bitcoina. Również oszuści nie mogą ingerować w księgę główną blockchain, w której zapisywane są wszystkie transakcje Bitcoin. Żaden przestępca nie przeniknął do sieci Bitcoin, co skłania ekspertów do stwierdzenia, że kryptowaluta jest odporna na oszustwa.

Przemyślenia końcowe

Niektórzy entuzjaści twierdzą, że Bitcoin w końcu stanie się walutą globalną. To, czy tak się stanie, jest kwestią czasu. Na razie ludzie nadal inwestują w Bitcoin i handlują nim. Inni używają go jako swojej ulubionej waluty cyfrowej, zwłaszcza do transakcji międzynarodowych.

Artykuł Partnera


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.