Co dalej z Nokią? Inwestuje w inteligentne samochody

fot. © videodoctor - Fotolia.com

fot. © videodoctor - Fotolia.com

fot. © videodoctor – Fotolia.com

To już definitywny koniec Nokii. Przynajmniej tej znanej ze smartfonów. Microsoft, który jest aktualnie właścicielem borykającej się z kryzysem firmy zmienił nazwę koncernu. Ponadto Nokia postanowiła zainwestować w branżę… motoryzacyjną.

fot. John.Karakatsanis/CC/flickr

fot. John.Karakatsanis/CC/flickr

25 kwietnia Microsoft ostatecznie sfinalizował przejęcie fińskiej firmy produkującej smartfony. Transakcja warta 7,2 miliarda dolarów została zamknięta i wraz z pełnym nabyciem Nokii zmienia się też jej nazwa na: „Microsoft Mobile (Oy)”. Oznacza to, że od tej pory wszystkie telefony produkowane przez koncern zmienią nazwę na podaną wyżej. Gigant z Redmond otrzymał w tej kwestii wszystkie wymagane pozwolenia od urzędów regulacyjnych.

Zmiana nazwy motywowana jest chęcią przyśpieszenia ekspansji oprogramowania Windows Phone, który jest głównym produktem mobilnym Microsoftu. Ujednolicenie nazwy zdaniem inicjatora zmian pozwoli więc na dotarcie do większej ilości użytkowników usług Microsoftu oraz ulepszy proces wprowadzania innowacji.

Zwrot ku motoryzacji

Po sprzedaży działu urządzeń mobilnych Microsoftowi, właściciele Nokii postanowili postawić na inteligentne samochody. Ta dość nieoczekiwana inwestycja w motoryzację, może przynieść wymierne korzyści, gdyż wiele wskazuje na to, że inteligentne samochody to tzw. technologia jutra. Nad podobnymi modelami pracuje już Google, które chce je powiązać także ze swoją siecią restauracji czy sklepów. Nokia z kolei chciałaby przeznaczyć 100 milionów dolarów na stworzenie technologii, która będzie wykorzystywana w tych samochodach.

Jedna z fabryk Nokii znajduje się w Indiach, stąd firma ta dość szczegółowo przygląda się tamtejszemu rynkowi, nie zapominając o zachodnich innowacjach. A w związku z tym, że rynek motoryzacyjny staje się coraz bardziej dynamiczny w zakresie nowych technologii, to można przypuszczać, że Nokia ma szansę odnieść sukces na tym polu.

Do tej pory Nokia borykała się z kryzysem od kilku lat. Wielu obserwatorów rynku twierdziło, że niegdyś najpopularniejszy koncern telefoniczny przegapił smart rewolucję, a kiedy Nokia dołączyła do walki, było już zbyt późno. Nie pomogło nawet wprowadzenie urządzeń opartych na przerobionym modelu Androida, o czym pisaliśmy na łamach Mobileclick.pl.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.