Chcesz sprzedać telefon z Androidem? Nabywca może bez problemu odzyskać twoje dane

fot. © aleciccotelli - Fotolia.com

fot. © aleciccotelli - Fotolia.com

fot. © aleciccotelli – Fotolia.com

Firma Avast przeprowadziła dość zaskakujący i niepokojący eksperyment. Kupiła 20 używanych smartfonów z Androidem, a następnie bez problemu odtworzyła znaczną część danych usuniętych z tych urządzeń. Okazało się, że Android pozwala odzyskać nasze dane w bardzo łatwy sposób.

Jeżeli zastanawiacie się na sprzedażą używanego telefonu z Androidem, to warto sprawę przemyśleć, tym bardziej, jeżeli uprzednio na tym urządzeniu pojawiały się bardzo prywatne dane, zdjęcia i pliki. Firma Avast, specjalizująca się w oprogramowaniu zabezpieczającym komputery i inne urządzenia elektroniczne, kupując 20 używanych telefonów, była w stanie odzyskać ponad 40 000 zdjęć (w tym około 1000 o charakterze erotycznym) z tych urządzeń. Ponadto udało się także odzyskać wniosek kredytowy oraz ponad 750 wiadomości SMS i e-maili.

Co gorsze, aby odzyskać prywatne dane nie potrzeba specjalistycznych programów, o których posiadanie można było podejrzewać przeprowadzającą test firmę. Jedną z ogólnie dostępnych aplikacji umożliwiających tego typu działanie jest przykładowo FTK Imager stworzony przez firmę AccessData.

Jak się bronić?

Przywrócenie ustawień fabrycznych telefonu czy usunięcie wszystkich danych przed sprzedażą nie rozwiązują sprawy do końca. Trzeba nam wiedzieć, że nawet po usunięciu z systemu pewnych rzeczy wciąż mogą być one odzyskane. System Android działa bowiem w taki sposób, że nie usuwa danych, dopóki nie zostaną nadpisane przez inne.

Jedno z rozwiązań podsuwają zatem autorzy badania, promując swoją aplikację. Mowa o Avast! Anti-Theft, czyli programie umożliwiającym zdalną kontrolę telefonu, zlokalizowanie telefonu w przypadku kradzieży i ewentualne wykasowanie z niego danych. Program możemy także wykorzystać, gdy zamierzamy wyczyścić telefon z prywatnych danych właśnie przed sprzedażą. Avast! Anti-Theft zapisuje bowiem w naszym telefonie zupełnie przypadkowe i nic nie znaczące dane, które nadpisują nasze prywatne pliki w ten sposób usuwając na dobre nasze pliki ze smartfona. Wówczas, jak gwarantują autorzy aplikacji, możemy mieć pewność, że nikt nie odtworzy już naszych danych.

Aby pobrać Avast! Anti-Theft można kliknąć w ten link.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.