Apple Pay, czyli pierwszy mobilny system płatności, który zastąpi portfel

fot. apple.com/apple-pay/

fot. apple.com/apple-pay/

fot. apple.com/apple-pay

Apple wraz z premierą nowych iPhone’ów wprowadził pierwszy mobilny system płatności Apple Pay. Dzięki niemu będziemy mogli płacić telefonem w sklepach dokładnie tak, jak w przypadku zwykłej karty kredytowej czy debetowej. Do weryfikacji posłużą linie papilarne palca.

Nową technologię Apple wprowadził dopiero na rynek amerykański (od 20 października), a systemem mobilnej płatności póki co w całości objęty jest tylko iPhone 6. Firma z Cupertino zapowiedziała jednak, że taką samą możliwość otrzymamy w tworzonym właśnie Apple Watchu, którego premiera przewidziana jest na pierwszy kwartał 2015 roku.

Nie milkną głosy, że to rewolucyjne rozwiązanie, jednak część amerykańskich specjalistów twierdzi, że to jest po prostu metoda dostosowana do standardów cyfrowych technologii. iPhonem Amerykanie mogą już zapłacić bezgotówkowo w sklepie (zamiast używać swojej karty kredytowej czy debetowej). Wszystko dzięki wykorzystaniu technologii NFC oraz TouchID. Płatność odbywa się poprzez zbliżenie telefonu do odpowiedniego terminala a następnie zeskanowanie odcisku palca na ekranie telefonu.

Płać także za aplikacje

Apple Pay to system płatności, który ma sprawdzić się także w przypadku płacenia za pobrane aplikacje. Taką możliwość dostały dodatkowo iPad Air 2, and iPad mini 3. Po dokonaniu zakupu płatność odbywa się również za pomocą skanowania odcisku naszego palca.

Jak to działa?

Aby skorzystać z nowych metod płatności trzeba standardowo wcześniej wprowadzić swoją kartę kredytową lub debetową w odpowiednich ustawieniach urządzenia. W tym względzie banki mogą być spokojne o swoją przyszłość. Apple Pay raczej nie wyeliminuje tych drugich, pozwoli jednak na ich współpracę. Do tej pory już ponad 500 banków zadeklarowała gotowość do obsługi nowego systemu płatności.

Apple zapewnia, że technologia jest bezpieczna. Przede wszystkim firma nie przechowuje danych o naszych transakcjach, tak więc są one całkowicie prywatne. Ponadto w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia, możemy zdalnie skasować wszelkie dane z urządzenia, korzystając z Find My iPhone.

Szczegółowe informacje oraz film pokazowy znajdziecie na stronie producenta.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.