Apple AirTags – co to jest i co warto o nich wiedzieć?

źródło: shutterstock.com

Śpieszysz się do wyjścia, a tymczasem nie możesz znaleźć kluczy, portfela lub saszetki z dokumentami? Szukasz ich gorączkowo tracąc czas i nerwy? Rozwiązaniem może być Apple AirTag – urządzenie, które niedawno miało swoją premierę.

Co to jest AirTag?

AirTagi to małe znaczniki z wbudowanym chipem, korzystające z łączności Bluetooth. Można je przyczepić do dowolnych przedmiotów, które chcemy zabezpieczyć. Gdy je zgubimy wystarczy aplikacja do lokalizowania, aby wyśledzić wybrany AirTag. Czy to jednak zwyczajny tracker, porównywalny do konkurencyjnych urządzeń? Okazuje się, że nie!

Zwykłe lokalizatory pozwalają na znalezienie przedmiotu w promieniu do 120 metrów. Dystans ten jest jednak dużo mniejszy w pomieszczeniach zamkniętych. Apple znalazło na to rozwiązanie. Z pomocą dedykowanej aplikacji można namierzyć znacznik dosłownie wszędzie! Wystarczy, że w jego pobliżu znajdzie się jakikolwiek użytkownik urządzeń Apple, aby aplikacja odczytała aktualne położenie AirTaga. Jest to możliwe dzięki emitowaniu zabezpieczonego sygnału, który odczytują znajdujące się w pobliżu urządzenia. Po wykryciu lokalizatora wysyłają one do chmury iCloud informacje o położeniu AirTaga. Uzyskane dane użytkownik widzi w postaci znacznika na mapie.

Czego jeszcze możemy się spodziewać po AirTagach? Bardzo przydatną funkcją jest ustawienie domyślnej odległości, na którą możemy oddalić się od lokalizatora. Jeśli oddalimy się od niego zbyt mocno wywołamy alert. Z drugiej strony aplikacja pozwala nam też na utworzenie bezpiecznych stref, w których możemy zostawiać lokalizator, gdy chcemy się od niego oddalić bez wszczynania alarmu. Oznacza to, że możemy zabrać ze sobą iPhone, a w domu zostawić na przykład portfel, gdy idziemy tylko pobiegać.

Jak znaleźć przedmiot z pomocą AirTag?

AirTag wraz z dedykowaną aplikacją pozwalają odszukać zgubę na dwa sposoby. Pierwszy to uruchomienie dźwięku na wbudowanym w urządzeniu głośniku. To dobre rozwiązanie chociażby wtedy, gdy szukamy w domu kluczyków do samochodu albo portfela. Jest też drugi sposób. iPhone z pomocą funkcji dokładnego znajdowania pokaże odległość i kierunek, w jakim należy iść, aby dotrzeć do poszukiwanego AirTaga. Komunikaty mogą być przekazywane w formie głosowej, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób z wadami wzroku.

Alternatywne zastosowania

AirTag jest doskonały nie tylko do zabezpieczania rzeczy, w tym kluczy, portfela, dokumentów czy torby z laptopem. Choć tę podstawową funkcję docenią zarówno osoby roztargnione, jak i osoby niedowidzące. Z powodzeniem można AirTagów użyć na inne sposoby.

Tracker schowany do kieszeni lub plecaka dziecka nie pozwoli mu niepostrzeżenie oddalić się od rodziców. Jest to też świetny gadżet dla osób starszych, które z powodu chorób demencyjnych, mogą utracić zdolność rozpoznawania znajomych miejsc i zwyczajnie się zgubić. Równie dobrze AirTagi sprawdzi się w przypadku zwierząt. Doczepiony do obroży lub szelek pozwoli odnaleźć psa lub kota, gdy zerwie się ze smyczy lub odejdzie zbyt daleko od domu.

Widok AirTag na iPhonie

źródło: shutterstock.com

AirTag pomoże także odszukać bagaż, nawet wtedy, gdy linie lotnicze wyślą go na zupełnie inne lotnisko! Tracker może również pomóc odnaleźć ukradziony rower lub samochód. Jest to też świetny gadżet dla tych, którzy mają trudności ze zlokalizowaniem swojego auta na parkingu. W dodatku nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać AirTagi kreatywnie, na przykład do zorganizowania gry miejskiej lub zabawy w poszukiwanie skarbów! Zatem jest to urządzenie dość uniwersalne.

Apple zapewnia, że zaprojektowało urządzenie, które jest wygodne, wodoodporne oraz wyposażone w wymienną baterię, która pozwoli trackerowi działać przez przynajmniej rok. Apple gwarantuje również, że zadbało o pełną ochronę prywatności. Oznacza to, że wszelkie dane, takie jak choćby historia lokalizacji nie są przechowywane w pamięci urządzenia. Z kolei informacje niezbędne do ustalenia położenia lokalizatora są szyfrowane na każdym etapie i pozostają cały czas anonimowe. Urządzenie utrudnia również niepożądane śledzenie. Wszystko to sprawia, że AirTag jest gadżetem, któremu warto przyjrzeć się bliżej.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.