Aplikacje przydatne podczas wędrówek po Tatrach

TatryInfo, źródło: tpn.pl

TatryInfo, źródło: tpn.pl

TatryInfo, źródło: tpn.pl

Nieprzygotowani do wypraw turyści to bolączka polskich szlaków. Liczba akcji ratunkowych podejmowanych przez ratowników górskich rośnie z dnia na dzień. Już niebawem odbędzie się premiera aplikacji pomagającej w poszukiwaniu zaginionych w górach. Tymczasem poznajcie dwa przydatne w Tatrach programy.

Aplikacja pomoże zlokalizować zaginionego

Po Austrii oraz Czechach przyszła kolej na Polskę – już za kilka dni premierę będzie mieć najnowsza aplikacja stworzona przez GOPR. Dzięki niej, skróceniu ulegnie czas lokalizacji oraz poszukiwań zaginionych w polskich górach turystów.

Każdy, kto zainstaluje program w swoim smartfonie, w razie potrzeby będzie musiał jedynie trzykrotnie nacisnąć odpowiednią ikonę. Ratownicy otrzymają wówczas komplet informacji dotyczących dokładnego miejsca pobytu turysty, stanu baterii jego smartfonu, a także kontaktów zapisanych w jego skrzynce telefonicznej. Umożliwi to kontakt z najbliższymi zaginionego – podaje portal naszemiasto.pl.

Premiera programu będzie mieć miejsce najprawdopodobniej 8 sierpnia. Darmową aplikację na Androida pobierzemy ze strony internetowej GOPR, Plusa oraz sklepu Google Play.

TatryInfo i Twój Tatrzański PN pomogą poznać góry

Największą popularnością wśród turystów niezmiennie cieszą się Tatry. To na ich terenie dochodzi do ogromniej liczby wypadków często spowodowanych niewiedzą i brakiem przygotowania ze strony ludzi. Z myślą o nich powstało już kilka aplikacji mających na celu nie tylko odpowiednio przygotować się do górskiej wyprawy, ale także mieć dostęp do informacji na temat pogody czy warunków na trasach. TPN Tatryinfo (pierwszy program stworzony dla polskiego parku narodowego) oraz Twój Tatrzański PN to dwie oficjalne aplikacje o Tatrach stworzone na Android. Zostały one stworzone we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, dlatego możemy być pewni wartości informacji, które są w nich zawarte.

Twój Tatrzański PN, źródło: play.google.com

Twój Tatrzański PN, źródło: play.google.com

TatryInfo pomoże nam poznać góry – ich florę i faunę, trasy, ciekawostki z nimi związane, a także wydarzenia odbywające się na terenie Podhala. Drugi program, wyposażony w funkcję geolokalizacyjną pozwala na sprawdzanie na mapie, w którym miejscu aktualnie się znajdujemy.  Twój Tatrzański PN to baza wszystkich szlaków: zawiera ich dokładny opis, stopień trudności, czas potrzebny na ich przebycie. Co więcej, każda zauważona przez nas niepokojąca informacja, na przykład zablokowane przejście, może być w prosty sposób zgłoszona pracownikom parku. Umożliwia to ikona z czerwonym trójkątem i poleceniem „zgłoś swoją uwagę pracownikowi parku”. Aplikacja pozwala także na zapisywanie ciekawych miejsc na danym szlaku – możemy dzielić się nimi z innymi i w ten sposób współtworzyć interaktywną mapę. Ponadto każdy ma prawo do zapisania przebytej już trasy, późniejszego jej odtworzenia, przejrzenia wykonanych na niej zdjęć oraz filmów. Warto wykazać się odrobiną dobrej woli i odpowiednio przygotować się do górskiej wędrówki, być może wówczas aplikacja stworzona przez GOPR nie będzie nadmiernie wykorzystywana.

Pobierz aplikacje:


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.