8 aplikacji przydatnych podczas podróży samochodem

fot. Pexels.com

Podczas dłuższych podróży samochodem warto wybrać wygodną trasę bez utrudnień i zadbać o optymalne koszty przejazdu. Przedstawiamy 8 aplikacji, dzięki którym podróż samochodem będzie lepiej zorganizowana, wygodniejsza i bardziej korzystna.

Miesiąc temu pisaliśmy o aplikacjach przydatnych w podróży takich jak Mapy Google, TripAdvisor, Booking, Skyscanner, Tłumacz Google czy Pierwsza Pomoc. Dziś prezentujemy aplikacje przydatne podczas wyprawy samochodem dzięki którym zoptymalizujemy koszty naszych przejazdów i zapewnimy dostęp do takich informacji jak przebieg trasy, fotoradary, ceny paliwa czy odległość od innych pojazdów.

TomTom Go Mobile

TomTom GO Mobile to aplikacja od światowego twórców technologii nawigacji. Dostarcza ona informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i umożliwia wybór najlepszej trasy dzięki intuicyjnemu wyszukiwaniu. Mapa pozwala na podgląd budynków i punktów orientacyjnych w 3D oraz na szybki dostęp do naszych ulubionych tras. Posiada także opcję TomTom Traffic, dzięki której wybierzemy najszybszą trasę. Otrzymamy także informacje o fotoradarach i utrudnieniach. Na mapie dostrzeżemy także najbliższe stacje, hotele czy inne użyteczne miejsca. Aplikacja ma również funkcję mapy offline – mapy są zapisywane w naszym smartfonie i nie potrzebujemy połączenia z Internetem by wyznaczyć kolejną trasę.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

NaviExpert

NaviExpert to nawigacja, która podczas trasy informuje o utrudnieniach, fotoradarach, kontrolach i ograniczeniach prędkości. Jesteśmy na bieżąco informowani o przekroczeniu dozwolonej szybkości jazdy. Możemy także porównywać trasy alternatywne na mapie i planować przejazdy wielopunktowe. Aplikacja ma zaawansowany algorytm omijający korki i bogatą bazę użytecznych miejsc. Aplikacja jest bezpłatna przez tydzień. Później musimy wykupić abonament NaviExpert Polska lub NaviExpert Polska i Europa: na 1 miesiąc lub 12 miesięcy. Każda godzina jazdy z nawigacją to pięć godzin extra darmowego abonamentu w ramach programu “Przedłuż Sobie”. Ponadto aktualnie w prezencie od HTC i CD Project Red możemy darmowo ustawić głos Wiedźmina Geralta z Rivii.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Yanosik

O aplikacji Yanosik pisaliśmy jakiś czas temu przy okazji aplikacji antyradarowych. Jest to projekt społecznościowy, z którego miesięcznie korzysta ponad 1,5 miliona użytkowników. Yanosik zarówno nawiguje do wyznaczonego przez nas celu, jak i ostrzega o fotoradarach, kontrolach prędkości, patrolach, zagrożeniach czy korkach na naszej trasie. Aplikacja zapewnia aktualne dane ponieważ użytkownicy mijający zaznaczone na mapie radary lub inspekcje potwierdzają ich obecność. W ubiegłym roku twórcy aplikacji Yanosik nawiązali współpracę z marką Orlen. Kierowcy zgłaszający zdarzenia drogowe, które potwierdzi inny użytkownik, zyskują punkty VITAY na swoją kartę. Sieć stacji przeznacza co miesiąc aż 2 miliony punktów. Każdorazowe zgłoszenie to jeden punkt na konto zgłaszającego, a jeden na cele charytatywne.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

DriveMode

DriveMode to aplikacja, która upraszcza korzystanie z telefonu w razie potrzeby podczas jazdy samochodem.Interfejs programu ułatwia koncentrację na drodze i dostęp do najpotrzebniejszych funkcji. Możemy głosowo odpowiadać na wiadomości SMS, Facebook Messanger i WhatsApp, głosowo sterować nawigacją i zmieniać utwory. Do naszej dyspozycji mamy także tryb “Nie przeszkadzać”, w którym wszelkie połączenia otrzymywane podczas jazdy są odrzucane, a na wiadomości wysyłane są automatyczne odpowiedzi. Drivemode jest laureatem głównej nagrody Android Application Award. Jest dostępna na system Android.

Pobierz na Android

Fuelio

Fuelio to narzędzie dzięki któremu uzyskamy informacje o kosztach naszych podróży. Stworzymy dziennik tankowań i prześledzimy swoje wydatki związane z paliwem. Wyniki pozwolą na optymalizacje zużycia i podsumowanie danych. Uzyskane wykresy i statystyki możemy eksportować m.in. na kartę SD. Zapiszemy także na mapie miejsca w których tankowaliśmy i uiszczone kwoty. Ponadto uzyskamy informacje o cenach paliwa na poszczególnych stacjach i o tym, które z nich są najpopularniejsze i najlepiej oceniane. Do wyboru mamy takie jednostki odległości takie jak kilometry i mile oraz jednostki paliwa, między innymi litry, galony amerykańskie i brytyjskie. Możemy obsługiwać jednocześnie wiele pojazdów oraz samochody z dwoma bakami (np. benzyna i LPG).

Pobierz na Android

Paliwodroid

Paliwodroid to stosunkowo nowa aplikacja informująca o cenach paliwa na stacjach benzynowych. Użytkownicy wprowadzają i aktualizują ceny informując w ten sposób na bieżąco innych zarejestrowanych. Na mapie znajdują się stacje benzynowe oznaczone w zależności od cen: na zielono najtańsze, później żółte i pomarańczowe, aż do najdroższych w kolorze czerwonym. Możemy także zaznaczyć brak ceny kolorem niebieskim oraz brak wybranego paliwa błękitnym. Ponadto możliwe jest dodawanie informacji na temat stacji np. o zamknięciu. W procesie wyszukiwania możemy wybrać typ paliwa (benzyna, olej napędowy i LPG) o którym chcielibyśmy uzyskać informacje.  Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android i racji tego, że jest dość nowa nie jest jeszcze rozwinięta. Warto więc obserwować jej rozwój w czasie, gdyż każdy nowy użytkownik to więcej informacji.

Pobierz na Android

iOnRoad

iOnRoad to aplikacja wspomagająca bezpieczeństwo na drogach. Ostrzega przed kolizjami i wspomaga prowadzenie samochodu w czasie rzeczywistym. Przy użyciu aparatu smartfona, technologii GPS i czujników do wykrywania pojazdów przed prowadzonym samochodem, uprzedza kierowcę, gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie – np. opuści pas ruchu, jedzie zbyt szybko lub jest zbyt blisko innego pojazdy. Wówczas dostajemy audiowizualne ostrzeżenie. Za pomocą iOnRoad możemy także zlokalizować samochód i wyznaczyć trasę do niego.

Pobierz na iOS

Pobierz na Android 

BlaBla Car

BlaBla Car to aplikacja łącząca podróżujących samochodem i poszukujących transportu. Możemy w niej zarówno wyszukać jak i zaoferować przejazd do punktu docelowego. Jeżeli posiadamy wolne miejsca w samochodzie, możemy zmniejszyć koszt naszej podróży poprzez zaoferowanie przejazdu. Musimy tylko wybrać czas i miejsce startu oraz dojazdu do celu (lub ewentualne punkty na tej trasie), a także koszt transportu. Gdy pasażerowie zarezerwują miejsce w naszym samochodzie zostaniemy powiadomieni SMS’em i otrzymamy ich numer telefonu w celu dalszych ustaleń. Po podróży obie strony wystawiają sobie opinie dzięki którym profil zyskuje na Doświadczeniu BlaBla Car (Nowicjusz, Adept, Doświadczony, Ekspert i Ambasador).

Pobierz na iOS

Pobierz na Android

Bezpieczna i ekonomiczna podróż

Oczywiście najlepiej byłoby nie korzystać z urządzeń mobilnych podczas jazdy, jednak w wielu przypadkach, choćby takich jak nieznajomość trasy, jest to nieuniknione. Rozsądne używanie wyżej wymienionych aplikacji zapewni bezpieczną i ekonomiczną podróż. TomTom Go Mobile i NaviExpert poprowadzą nas do celu, DriveMode umożliwi odpowiedzi głosowe na wiadomości i połączenia telefoniczne, Fuelio i Paliwodroid dostarczą nam informacji o cenach paliwa, Yanosik powiadomi o utrudnieniach i radarach, a BlaBla Car zorganizuje kolejnego pasażera i obniży koszty naszej podróży.

 


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.