Nowy system na iPhone, tryb wyłączenia powiadomień podczas jazdy samochodem, multitasking na iPadach i nowy głośnik od Apple – to tylko kilka nowości jakie zaprezentowano podczas konferencji WWDC 2017. O czym warto wiedzieć?
Wczoraj deweloperzy i fani technologii skupili swoją uwagę na San Jose i corocznej konferencji Apple WWDC 2017. Rozpoczęła się ona po godzinie 19 czasu polskiego i była transmitowana na oficjalnej stronie apple.com. Podczas wydarzenia dedykowanego głównie twórcom aplikacji mobilnych i programistom zaprezentowano także kilka nowych urządzeń i zmian systemowych i funkcjonalnych, z których skorzysta już przciętny użytkownik urządzeń Apple. Jaki innowacje ogłosił światowy gigant?
System iOS 11
Jedną z ważniejszych zmian zapowiedzianych podczas konferencji jest nowy system iOS 11. Pojawi się on jesienią zarówno na iPhone’y jak i iPad’y.Co nowego zyska? Rozmowy za pomocą iMessage będą synchronizowane na wszystkich posiadanych przez nas urządzeniach od Apple. Płatności Apple Pay pojawią się bezpośrednio w Wiadomościach, przez ich realizacja będzie jeszcze szybsza. Wyślemy pieniądze lub poprosimy o ich zwrot poprzez iMessage. Niestety, wciąż nie poinformowano o wprowadzeniu funkcji platności w Polsce. Zmieniono za to wygląd i rozmieszczenie ikon Control Center.
Co więcej, Siri będzie tłumaczyła słowa w czasie rzeczywistym i będzie działała kontekstowo. W przypadku nowego systemu na iPadzie, stworzymy szybkie notatki oraz będziemy mogli rysować w tekście. Ciekawą zmianę wprowadzono do Live Photos – od teraz na dole każdego zdjęcia tego typu pojawi się pasek z klatkami i wytniemy dowolny moment fotografii oraz wybierzemy, która z nich zostanie główną, czyniąc ją w ten sposób statyczną. Pojawią się także opcje “Pętle”, “Odskok” oraz “Długa ekspozycja”. W kwestii zdjęć, dwukrotnie ulepszono ich kompresję, przez co nasze urządzenie pomieszczą jeszcze więcej fotografii. Pojawią się także nowe filtry, które sprawią, że nasze portrety staną się bardziej ekspresyjne, a odcienie skóry naturalniejsze.
Niezwykle ważną zmianą jest specjalny tryb “Do not disturb while driving”, po włączeniu którego kierowania samochodem nie będziemy otrzymywali powiadomień z aplikacji, a osoby próbujące skontaktować się z nami za pomocą SMS dostaną informację, że aktualnie prowadzimy i jeśli dana sprawa nie może poczekać, należy odpowiedzieć na tą wiadomość słowem “urgent”. Rewolucją są także Mapy, które pokażą nam układ wewnątrz budynków np. galerii handlowych oraz dostarczą wskazówek o zmianach pasów podczas jazdy. System będzie dostępny jesienią.
Całkiem nowy AppStore
Gruntownie przeprojektowano AppStore – zmieniono wygląd i dodano karty “Dziś”, gdzie pojawią się informacje o tym, co w danym dniu dzieje się w świecie aplikacji, zakładkę “Gry” prowadzoną przez znawców tej kategorii oraz “Aplikacje”, gdzie znajdziemy masę informacji na temat programów znajdujących się w sklepie Apple. Zespół redkacyjny każdego dnia będzie prezentował materiały na temat aplikacji, różnego typu tricki, tematyczne listy aplikacji, które warto pobrać oraz najciekawsze aplikacje w danym czasie.
Nowy iPad Pro
Zaprezentowano również nowe, 10,5-calowe i 12,9-calowe iPady Pro, jednak wciąż z system iOS. Skorzystamy także z pełnowymiarowej klawiatury, a czas działania urządzenia w ramach jednego ładowania wyniesie 10 godzin. Nowego iPada Pro wypsosażono w kamerę o rodzielczości 12 megapikseli i 7-megapiskseli. Dokonano redesignu wyświetlacza, który w jeszcze większym stopniu umożliwia doświadczenie multitouch. Co ciekawe, nowy system iOS spraw, że na dole urządzenia zobaczymy dock, czyli pasek analogiczny to tego, znajdującego się na komputerach tej marki. Dodano także kilka funkcji m.in “drag and drop” umożliwiającą szybkie przenoszenie plików między różnymi aplikacjami, błyskawiczne zamykanie programów, możliwość multitaskingu czy nowego menedżera plików Files.
MacOS High Sierra
Nowy system na komputery Apple to udoskonalenie aktualnie funkcjonującej Sierry. Ulepszono funkcje i aplikacje, wprowadzono nowe technologie bazowe i systemy przechowywania danych. Pojawi się nowy standard kompresji HEVC (High Efficiency Video Coding albo H.265), który da 40 procent lepszą kompresję i usprawni stream obrazu nie tracąc przy tym na jakości. Pojawi się także nowy system przeglądania i porządkowania fotografii, który na podstawie wybranego przez nas zagadnienia kryterium posegreguje nasze multimedia. Zobaczymy także kilkanaście nowych kategorii m.in domowe zwierzęta, niemowlaki, zabawy na świeżym powietrzu, występy, śluby, urodziny i wydarzenia sportowe. Zyskamy możliwość edycji zdjęć wewnątrz systemu. Rozbudowano również boczny pasek o widoczność albumów oraz chronologiczny porządek plików w poszerzonych widoku.
Z kolei w przeglądarce Safari pojawi się zaawansowana ochrona przed śledzeniem, dzięki czemu znikną prześladujące nas reklamy. Technologia samouczenia rozpozna materiały pochodzące od marketingowców oraz innych sieciowych podglądaczy i usunie dane. Możliwe będzie także wyłączenie automatycznego odtwarzania wideo z dźwiękiem. Za pomocą wysłania linku iCloud Drive udostępnimy pliki zapisane w chmurze.
Nowy iMac Pro
Światło dzienne ujrzał także nowy iMac Pro. Posiada on ciemnoszarą obudowę, 8, 10 oraz 18-rdzeniowy procesor Xeon, 8 GB lub 16 GB pamięci HBM oraz 400 GB/s przepustowości pamięci. Wyposażono go w cztery porty Thunderbolt 3 (USB‑C), Ethernet 10 Gb oraz do 44 milionów pikseli. 27‑calowy ekran olśniewa jasnością 500 nitów i liczbą 14,7 miliona pikseli. Niestety jego cena zaczyna się od 4999 dolarów.
HomePod
Ostatnim punktem konferencji była prezentacja nowego głośnika o cylindrycznym kształcie, z asystentem Siri, którego nazwano HomePod. Posiada on siedem małych głośników i sześć mikrofonów. Dzięki nim wydamy polecenia inteligentemu asystentowi Apple, glównie te dotyczące Apple Music. Chip A8 pomaga w rozpoznaniu układu pomieszczenia oraz rozstawieniu elementów i dostosowuje odtwarzanie oraz rozchodzenie się dźwięku. Jego cena to 349 dolarów.
Co ciekawe, konferencja rozpoczęła się humoystycznym materiałem wideo, przedstawiającym apokaliptyczną wizję świata bez aplikacji, stanowiąc jednocześnie apel do ich twórców, aby nie przestali nad nimi pracować.