6 rzeczy, o których powinien pamiętać mobile designer

fot. © bonninturina - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © bonninturina - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © bonninturina – bank zdjęć Fotolia.com

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych, zwiększyła się również liczba osób przeglądających strony internetowe przy ich pomocy, a także użytkowników wszelkich aplikacji. Jest to duże wyzwanie dla projektantów serwisów www, bowiem strona mobilna ani aplikacja mobilna nie mogą – a raczej nie powinny – wyglądać w taki sam sposób, jak “stacjonarne” wersje. O czym więc powinni pamiętać projektanci tworząc strony internetowe pod mobile?

1. Ekran

Na samym początku należy pamiętać, że urządzenia mobilne mają pewne ograniczenia, a dodatkowo każde z nich różni się od siebie chociażby rozmiarem ekranu – strona mobilna musi być dopasowana do każdego z nich.

2. System

Prócz różnych rozdzielczości, dzisiejsze urządzenia posiadają również rozbieżne systemy operacyjne jak Android czy iOS, które posiadają swoje własne interfejsy – to także należy wziąć pod uwagę, bowiem wpływa to na odbiór strony przez użytkowników.

3. Wydajność sprzętów

Ważne również, aby strona czy aplikacja zachęcały użytkownika do włączenia ich – jeśli będą zawierały zbyt wiele animacji, które wymagają przetwarzania grafiki może to powodować, że niektóre urządzenia nie będą mogły ich otworzyć albo szybko będą się wyczerpywały z energii. To nie zachęci odbiorców do odwiedzania strony, dlatego dobrze jest przemyśleć projekt i wszelkie niepotrzebne dodatki po prostu wyrzucić.

4. Doszkalaj się

Prócz wytycznych dotyczących przenośnych urządzeń, mobile designer nie może zapomnieć o ciągłym doszkalaniu samego siebie. Technologie wciąż się zmieniają, warto więc zapisać się np. na szkolenie dla deweloperów.

5. Bądź na bieżąco

Dobry designer śledzi nowości – często producenci sprzętów czy oprogramowania prezentują je najpierw właśnie im, warto więc to wykorzystać.

6. Dobieraj narzędzia

Dobrze jest również wykorzystywać w swojej pracy odpowiednie narzędzia – czy znasz SKETCH, dzięki któremu uda Ci się stworzyć estetyczną grafikę? Zaznajomiłeś się już z AXURE, czyli narzędzie do projektowania makiet i prototypów dla stron www. A co z programem MERICURIAL, który pozwala zarządzać wersjami? Jeśli znasz te programy to dobry początek – jednak nie warto się ograniczać jedynie do nich. Na rynku dostępnych jest ich o wiele więcej, a każdy oferuję inne możliwości, dobrze więc poszperać w sieci i stawać się coraz lepszym w swojej profesji.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.