5 europejskich lotnisk przyjaznych dla cyfrowych podróżnych. Lotnisko Chopina na 1. miejscu!

logo Lotnisko Chopina w Warszawie

logo Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotniska Chopina w Warszawie; Autor: Beemwej [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

KAYAK opublikował raport na temat możliwości ładowania urządzeń elektronicznych na europejskich lotniskach. Przedstawiamy naszą analizę i wnioski z tego zestawienia.

Podczas podróży często korzystamy z urządzeń mobilnych i laptopów. Podczas wyjazdów zagranicznych szczególnie chętnie robimy to na lotniskach. Po pierwsze, po odprawie pozostaje wolny czas, który trzeba jakoś zagospodarować. Po drugie, na lotnisku można skorzystać w darmowego Wi-Fi, co jest kuszącą alternatywą dla drogiego roamingu danych. Niestety często okazuje się, że bateria naszego urządzenia nie wytrzymuje dłuższej pracy i wówczas gniazdko elektryczne staje się artykułem pierwszej potrzeby. A nie na wszystkich lotniskach gniazdka są dostępne w samym stopniu.

Na podstawie raportu stworzonego przez KAYAK, dostawcę cyfrowych narzędzi dla podróżnych, posegregowaliśmy europejskie lotniska względem dostępności miejsc do ładowania. Naszym kryterium było to jaki jest stosunek liczby gniazdek, stacji i wtyczek USB do liczby podróżnych odwiedzających dane lotnisko w ciągu roku.

Miejsce 5 – Heathrow

Samoloty na Heathrow

Terminal 4 Heathrow; Autor: Mario Roberto Duran Ortiz [CC BY 3.0], Wikimedia Commons

To lotnisko oferuje podróżnym najwięcej miejsc do podładowywania urządzeń – 3050. Jednak ponieważ jest to największe lotnisko Europy i rocznie przewija się przez nie ponad 70 milionów osób, daje to nieco ponad 24 tysiące podróżnych na jedno gniazdko i plasuje Heathrow na piątym miejscu naszego zestawienia. Informacja praktyczna: gniazdka można znaleźć przy odprawach międzynarodowych.

Miejsce 4 – Luton

lotnisko London-Luton

London-Luton; Autor: Steff [CC-BY-SA-3.0], Wikimedia Commons

Drugie z londyńskich lotnisk nieznacznie wyprzedza swojego większego brata pod względem dostępności gniazdek. Na ponad 10 milionów pasażerów czeka 440 gniazdek (na terminalu 1). Większość to gniazdka w brytyjskim standardzie, ale przybyszów z innych krajów ucieszy fakt, że 40 z nich to gniazdka uniwersalne. Jeśli nie pomyśleliśmy przed wyjazdem o przejściówce, to będą one jak znalazł.

Miejsce 3 – Monachium

Lotnisko w Monachium

Lotnisko w Monachium; Autor: Poco a poco [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

Na lotnisku w Monachium można doładować swoje urządzenie przy bramkach odprawy. Na tym jednym z największych niemieckich portów lotniczych (40 milionów pasażerów rocznie) znajduje się półtora tysiąca gniazdek i ok. 1200 wtyczek USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Miejsce 2 – Moskwa-Szeremietiewo

Moskwa Szeremietiewo

Moskwa-Szeremietiewo – Terminal B; Autor: Aleksandr Markin  [CC BY-SA 2.0], Flickr

To moskiewskie lotnisko pozytywnie wyróżnia się wśród rosyjskich portów lotniczych. W większości z nich ładowanie jest płatne. Tymczasem na terminalach B, C, D, E i F Szeremieriewa czeka na podróżnych łącznie półtora tysiąca darmowych gniazdek.

Miejsce 1 – Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotniska Chopina - Warszawa Okęcie

Lotnisko Chopina; mamik [CC BY-SA 3.0], fotopolska.eu

Tym razem możemy być dumni z największego polskiego portu lotniczego. Na terenie terminala A można znaleźć 3 tysiące gniazdek, czyli niemal tyle samo co na Heathrow. Biorąc pod uwagę, że nasze lotnisko jest dużo mniejsze i obsługuje zaledwie 10,6 miliona pasażerów rocznie, to naprawdę dobry wynik.

Czy zdarzyło wam się ładować swoje urządzenia na którymś z wymienionych lotnisk? Czy miejsca do ładowania są wygodne i łatwe do znalezienia? Miejmy nadzieję, że ilość idzie w tym przypadku w parze z jakością.

Pełna treść raportu: media.mslgroup.pl. Raport powstał na podstawie danych od lotnisk, w związku z tym nie wszystkie europejskie porty lotnicze są w nim uwzględnione.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.