3 najnowsze aplikacje od Google, które pomogą Ci ograniczyć korzystanie ze smartfona

źródło: shutterstock.com

Coraz więcej ludzi jest uzależnionych od smartfonów. Zjawisko to jest tak ogromne, iż powstają specjalne przejścia dla pieszych, które mają za zadanie uchronić takie osoby przed wypadkiem. Dlatego też, przedstawiamy Wam najnowsze aplikacje od Google, mające pomóc w walce z tym uzależnieniem.

Uzależnienie od telefonu

Mówi się o tym, że niedługo dzieci zaczną rodzić się ze smartfonem w ręku. Trudno zaprzeczyć tej teorii, gdyż właśnie za jego pomocą rodzice często starają się uspokajać swoje dzieci. W rączkach niespełna rocznego dziecka częściej widzimy smartfona niż zabawkę, czy chociażby kawałek bułki. Co więcej, od momentu gdy dziecko idzie do szkoły, komórka służy jemu jako zabawka, aparat fotograficzny i kontakt z rodzicem.

Z urządzeniem tym trudno jest rozstać się nawet nam, więc patrząc w niego siedzimy na randce, użytkujemy toaletę, a nawet śpimy. Zauważając ten nadmiar niebieskiego światła, Google dodało do Sklepu Play aż trzy nowe aplikacje na Androida, które mają za zadanie pomóc nam zwalczyć nasze problemy z nadmiernym korzystaniem z telefonów.

Envelope

źródło: play.google.com

Jak sama nazwa aplikacji wskazuje, Twój telefon przypominał będzie… kopertę. Głównie dlatego, że do aplikacji dołączany zostaje plik pdf, dzięki któremu możemy złożyć swoją kopertę, w którą włożymy swojego smartfona. Zresztą, zobaczcie sami.

Jak widać w video, na modelu koperty widoczne są przyciski. Możemy robić zdjęcia, ale nie czujemy się tym samym zachęcani do innych działań. I tak, telefon dotykowy działa przez kartkę papieru. Sami sprawdzaliśmy. Prawdopodobnie również wyświetlacz jest tak zoptymalizowany, że mając zainstalowaną aplikację i telefon w kopercie, bateria mniej się wyczerpuje.

Pobierz na Android

Activity Bubbles – A Digital Wellbeing Experiment

źródło: play.google.com

A może do odłożenia telefonu zmobilizuje Cię Twoja aktywność zilustrowana za pomocą bąbelków? Jak to działa? Za każdym razem, gdy odblokowujesz telefon, na ekranie pojawia się jeden bąbelek, który staje się większy wraz z czasem, który poświęcasz na użytkowanie telefonu. Uwierzcie, czasami taki widok naprawdę daje wiele do myślenia i dwa razy zastanowimy się, czy rzeczywiście potrzebujemy po raz kolejny uraczyć się niebieskim światłem.

Pobierz na Android

Wellbeing Experiment

źródło: play.google.com

A może stoper? Działa bardzo podobnie do aplikacji bąbelkowej. Za każdym razem, gdy weźmiemy do ręki swój telefon i go odblokujemy, stoper się włącza i liczy czas, który spędzamy na korzystaniu z telefonu. I o ile ten czas to 30 minut, tak niemalże 4 godziny każdego dnia sprawiają, że poddamy się refleksji, czy nie lepiej byłoby ten czas przeznaczyć na inne przyjemności lub po prostu spędzić go z najbliższymi.

Pobierz na Android

To bardzo dobry pomysł Google’a, który tym samym pokazuje również, że zależy gigantowi na swoich użytkownikach. Prawdą jest, że zapewne może to być także posunięcie marketingowe, ale aplikacje te naprawdę robią wrażenie. Zwłaszcza koperta! Ileż to wymagało kreatywności od twórcy!

Ze swojej strony również zachęcamy do wypróbowania tych, lub podobnych aplikacji. Często to własnie one są pierwszym krokiem do tego, aby na chwilę odłożyć telefon i spojrzeć na realny świat, a nie ten, który kreuje nam mały ekranik smartfona.


Reklama

Niech Cię widzą w sieci! - Grzegorz Miłkowski

Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.