3 gadżety, które możesz dać w prezencie babci lub dziadkowi

fot. © Siberia - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Siberia - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Siberia – bank zdjęć Fotolia.com

Osoby starsze znane są ze swojej ostrożności w stosunku do nowych technologii. Są jednak takie gadżety, do których mogą dać się przekonać.

Czy na Dzień Babci (i Dzień Dziadka) można dawać w prezencie tylko kwiaty i ziołowe suplementy diety? Oczywiście, że nie. Być może jest to dobra okazja, żeby przekonać babcię (i dziadka), że nowe technologie nie gryzą i są po to, aby ułatwiać życie. Zwłaszcza, że już jakiś czas temu producenci sprzętu elektronicznego zauważyli, że seniorzy to ważna grupa docelowa i powstaje dużo gadżetów tworzonych specjalnie z myślą o nich, takich jak ten. Większość z nich jest jeszcze w fazie wdrażania, ale i wśród urządzeń dostępnych już na rynku można coś wybrać.

1. Cyfrowa ramka na zdjęcia

fot. © Tanusha - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © Tanusha – bank zdjęć Fotolia.com

To bardzo popularny gadżet, który świetnie trafia w potrzeby babć i dziadków. Oglądanie zdjęć z własnej młodości i zdjęć wnuków to jest to, co każda babcia i każdy dziadek lubią niemal najbardziej. Niemal, bo jednak wizyta wnuka cieszy jeszcze bardziej.

Cyfrowa ramka ma kilka plusów w stosunku do papierowych albumów. Zmieniające się powoli zdjęcia mogą towarzyszyć w wykonywaniu codziennych czynności. Dodatkowo, stare zdjęcia, które oryginalnie miały wielkość znaczka pocztowego, mogą zostać wyświetlone w powiększeniu.

Pamiętaj jednak, żeby nie zostawić babci i dziadka samych z ramką. Najlepiej będzie, jeśli sam ją skonfigurujesz i wrzucisz zdjęcia a przy każdej wizycie będziesz dorzucał kolejną porcję.

2. Czytnik e-booków

fot. © contrastwerkstatt - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © contrastwerkstatt – bank zdjęć Fotolia.com

Czytniki są nieco niedoceniane przez tradycjonalistów, którzy lubią obcować z prawdziwą książką. Jednak dla seniorów mają one jedną, bardzo ważną zaletę. Powiększanie tekstu. Jeśli twoi dziadkowie są molami książkowymi, to na pewno słyszałeś ich narzekania na mały druk i bolące oczy. W czytniku możesz ustawić taki rozmiar czcionki, jaki będzie dla nich wygodny. Jeżeli wgrasz na początek kilka książek z gatunku, który lubi twoja babcia lub dziadek i dokładnie pokażesz podstawową nawigację, to jest duża szansa, że czytnik stanie się ich najlepszym przyjacielem. Tak jak przy ramce, dobrze by było, żebyś regularnie „doładowywał” urządzenie nowymi książkami. Seniorzy często lubią klasyczne powieści, które są dostępne za darmo w Internecie, więc materiału raczej nie zabraknie.

Przy wyborze czytnika zwróć uwagę na jedną rzecz – ekran. Musi być wykonany z e-papieru. Są na rynku pseudoczytniki z ekranami ciekłokrystalicznymi – je omijaj szerokim łukiem. Czytanie na nich jest męczące dla oczu, a przecież tego właśnie chcemy uniknąć.

3. Smartfon dla seniora

fot. © photopitu - bank zdjęć Fotolia.com

fot. © photopitu – bank zdjęć Fotolia.com

Wydawałoby się, że to się nie może udać. Światy seniorów i smartfonów wydają się zupełnie niepasujące do siebie. A jednak smartfony mają coś, co sprawia, że mogą być atrakcyjne również dla osób starszych. To duży ekran. Ale nie tylko. Warto przekonać babcię i dziadka, że telefon może służyć nie tylko do dzwonienia i pokazać istnienie przydatnych aplikacji, np. przypominających o braniu lekarstw. A może coś z tej i tej listy?

Standardowa konfiguracja większość smartfonów nie odpowiada potrzebom seniorów. Ikony są za małe, a aplikacji jest zbyt dużo i nie te, które byłyby przydatne. Rozwiązania tego problemu są dwa: samodzielna konfiguracja lub zakup smartfona dedykowanego seniorom, np. NEXO iZi lub Spacetronik SOS-45. Jednak również w tym drugim przypadku pomoc wnuka będzie prawdopodobnie potrzebna.

Pamiętajmy, że większość babć i dziadków najbardziej cieszy się z tego, że ich odwiedzamy. Pomoc w konfiguracji prezentu to dobry powód, żeby odwiedzać ich jeszcze częściej.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.