10 aplikacji przydatnych podczas wiosennych wycieczek

fot. bank zdjęć pixabay.com

Wiosenna pogoda sprzyja pieszym wędrówkom. Poznaj listę ciekawych aplikacji, które sprawdzą się podczas długich i krótkich wypraw. Dzięki nim zaoszczędzisz miejsce w plecaku i już nigdy nie będziesz miał problemu z dojściem do celu.

Dzięki nowym technologiom jeszcze lepiej zaplanujesz swój wyjazd i odnajdziesz się w nieznany terenie. Możesz już zapomnieć o ciężkich przewodnikach i mapach – przedstawiamy aplikacje, które sprawią, że wycieczki staną się jeszcze przyjemniejsze i… lżejsze.

Aplikacja do pieszych wędrówek – Poland.Travel

Jest szczególnie przydatna podczas wędrówek po Polsce. Co najważniejsze korzysta z Bazy Informacji Turystycznych, które są zbierane i kompletowane przez wszystkie organizacje turystyczne w Polsce. Posiada planer, pozwalający zaplanować swoją wycieczkę lub skorzystać z propozycji innych użytkowników. Możemy ją również spersonalizować, pod względem zainteresowań, środka lokomocji oraz czasu dostępnego na zwiedzanie. Bardzo przydatne są oczywiście mapy dostępne w trybie online i offline, a także moduł rozszerzonej rzeczywistości, dzięki któremu możemy sprawdzić interesujące obiekty znajdujące się w naszej okolicy. Ciekawe okazują się także powiadomienia tematyczne, pokazujące co ciekawego dzieje się w naszym aktualnym miejscu pobytu.

play.google.com

play.google.com

Pobierz na Androida
Pobierz na iOS

Informacje z Regionalnego Systemu Ostrzegania

Aplikacja powstała z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską S.A. Ma przede wszystkim informować o sytuacjach kryzysowych i zagrożeniach. Pozwala na przegląd ostrzeżeń pod względem meteorologicznym, hydrologicznym oraz informacji drogowych w całym kraju. Co istotne, zawiera również poradnik postępowania. Informacje są szczególnie rzetelne, ponieważ pochodzą z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, które otrzymują powiadomienia o zagrożeniach. Dlatego aplikacja ta może być szczególnie przydatna podczas wypraw w góry.

play.google.com

play.google.com

Pobierz na Android
Pobierz na iOS

Mapy z BackCountry Navigator

Mapy i nawigacja offline to podstawa podczas wycieczek – szczególnie, gdy nie korzystamy z usług przodownika lub lubimy samotne wycieczki. Dzięki aplikacji BackCountry Navigator znajdziemy często uczęszczane szlaki, oraz ścieżki, które wcześniej zostały stworzone przez innych użytkowników. Aplikacja doskonale sprawdza się do nawigacji po bezdrożach, dlatego też może być szczególnie przydatna w czasie pieszych i rowerowych wędrówek.

BlackCountry

Pobierz na Androida

WikiTude – poznaj historię

Podczas wiosennych wycieczek po mieście, nieoceniona może okazać się aplikacja o nazwie WikiTude, która pozwala odczytać historię pobliskiego budynku. Wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość, która łączy się z naszą lokalizacją. Użytkownicy nie muszą już przeszukiwać informacji w internecie, np. na temat zabytku pod którym się znajdują. Wystarczy skierować kamerę swojego smartphone na dany obiekt, aby uzyskać o nim informację. Dodatkowo możesz odkrywać nowe miejsca lub szukać tych konkretnych.

Wikitude_header

Pobierz na Androida
Pobierz na iOS

PackPoint – pakowanie przed podróżą

Decydując się szybko na spontaniczne wędrówki, łatwo zapomnieć o najpotrzebniejszych rzeczach. Aplikacja PackPoint, pomaga w pakowaniu, sugeruje, co warto zabrać ze sobą uwzględniając także aktualne dane o pogodzie. Wystarczy jednie podać płeć użytkownika, miejsce i czas pobytu oraz ogólny typ wyjazdu. To prosta i przyjemna w obsłudze aplikacja, dzięki której nie będziesz już musiał głowić się podczas pakowania.

play.google.com

play.google.com

Pobierz na Android
Pobierz na iOS

WiFi Mapa – dostęp do internetu w każdym zakątku świata

Aplikacja w przejrzysty sposób pokazuje nam darmowe hotspoty dostępne w pobliżu. Ponadto udostępnia hasła do tychże sieci. Wystarczy tylko uruchomić WiFi Mapa, a program pokaże nam wszystkie dostępne w okolicy połączenia wifi wraz z ich hasłami. Dzięki WiFi Map zyskasz dostęp do ponad 2 mln darmowych hotspotów na całym świecie.

play.google.com

play.google.com

Pobierz na Androida
Pobierz na iOS

OruxMaps – różnorodność map

Alternatywa dla znanej wszystkim Google Maps. To, co go wyróżnia to różnorodność map – topograficzne, rowerowe, hydrologiczne oraz krajobrazowe. Szczególnie sprawdza się podczas wycieczek plenerowych. Chociaż nie mamy możliwości zaplanowania trasy po drogach, aplikacja oferuje zapisywanie swoich punktów i tras. Co ważne, mamy możliwość pobrania map na nasze urządzenie i korzystania z nich offline.

play.google.com

play.google.com

Pobierz na Androida

Kompas w telefonie – aplikacja do wyznaczania azymutu

Czyli podstawa wszystkich wędrówek. Warto zainstalować go w telefonie, aby zaoszczędzić sobie ewentualnego nerwowego szukania właściwej trasy. Aplikacja Compass pokazuje nie tylko północ, ale również aktualny azymut, na który skierowany jest telefon. Ponadto, włączając GPS widzimy swoje położenie geograficzne, a także siłę pola magnetycznego. Aplikacja szczególnie przydatna podczas wędrówek w lesie.

play.google.com

play.google.com

Pobierz na Androida
Pobierz na iOS

Poradniki surwiwalowe

Do niektórych wycieczek należy się szczególnie przygotować. Niestety bywa też tak, że jesteśmy zmuszeni zostać np. w lesie na dłużej niż zamierzaliśmy. Dlatego właśnie powstał mobilny poradnik survivalowy. Dowiesz się, jak zrobić odpowiednie schronienie lub jak szybko i efektywnie rozpalić ognisko. Ciekawe aplikacje niestety są dostępne wyłącznie w języku angielskim. Warto jednak zwrócić uwagę na SAS Survival Lite i U.S. Military Survival Manual. Spodobają się zwłaszcza tym, którzy chcą wybrać się na prawdziwą wyprawę w nieznane.

play.google.com

play.google.com

SAS Survival Guide na Android
SAS Survival Guide na iOS
U.S. Military Survival Manual na Android

Przewidywanie kierunku wiatru z Windfinder

Rowerzystom pewnie niejednokrotnie zdążyło się jechać długie kilometry pod wiatr. Nie tylko jest to niesamowicie męczące, ale również nie pozwala doceniać pięknych krajobrazów. Aplikacja Windfinder przewiduje kierunek wiatru, i pozwala zaplanować wycieczki rowerowe w taki sposób, aby wiatr był naszym sprzymierzeńcem. Jest również przydatna dla żeglarzy. Wyświetla szczegółowe informacje na temat zbliżających się wiatrów – ich prędkość i częstotliwość występowania. Wiarygodność zapewniają stacje badawcze, które dostarczają informacje na całym świecie.

play.google.com

play.google.com

Pobierz na Android
Pobierz na iOS


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.