Neon Muzeum pierwszą polską aplikacją z technologią iBeacons

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

Pierwsze wdrożenie technologii mobilnej iBeacons w Polsce odbyło się nie w sklepach, jak zrobił to Apple, ale w muzeum. Niewielka aplikacja Neon Muzeum umożliwia interaktywne zwiedzenia muzeum, pełniąc funkcję e-przewodnika.

O dość świeżej technologii iBeacons pisaliśmy już w kontekście dofinansowania dla projektu Estimote. Neon Muzeum to pierwsze w Polsce wdrożenie technologii iBeacons. Aplikacja trafiła do AppStore 6. grudnia, a więc dokładnie tego samego dnia, gdy Apple uruchomiło swoje aplikacje. Po raz kolejny możemy być dumni z Polaków!

iBeacons to rodzaj czujników ruchu, które są odpowiedzialne za szczegółową lokalizację. Niejako są to małe GPS-y, które są w stanie określić dokładną pozycję naszych telefonów w pomieszczeniach za pomocą wysyłanego sygnału Bluetooth. Aplikacja docelowo ma być wykorzystywana w trakcie zwiedzania Muzeum Neonów.

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

– Aplikacja jest multimedialnym przewodnikiem – mówi Paweł Wrzosek z firmy Synappse, która stworzyła Neon Muzeum. – Umożliwia przeglądanie zasobów muzeum takich jak: fotografie (m.in. część zdjęć z albumu Ilony Karwińskiej – Cold War Neons czy kolekcję starych pocztówek), opisy eksponatów oraz nagrania audio. Wyświetlamy też mapę z zaznaczonymi punktami, w których kiedyś można było zobaczyć świecące na żywo neony. Ulubionymi treściami można podzielić się na serwisach społecznościowych.

Jak to działa?

Kiedy podczas zwiedzania muzeum, znajdziemy się w pobliżu umieszczonych tam nadajników iBeacon, to otrzymamy powiadomienie zapraszające do uruchomienia aplikacji. Po włączeniu Neon Muzeum będziemy mieli dostęp do dodatkowych treści w formie przewodnika, nagrań, opisów. Znajdując się w polu kolejnych nadajników będziemy otrzymywać dedykowane tej lokalizacji multimedialne treści. Oczywiście wcześniej musimy zainstalować aplikację w urządzeniu. Można ją pobrać z oficjalnego sklepu AppStore.

fot. mat. prasowe

fot. mat. prasowe

Ponadto w czasie zwiedzania w aplikacji możemy zobaczyć, gdzie się aktualnie znajdujemy, korzystając z planu muzeum. W ten sposób można wyświetlić szczegóły eksponatów, przy których obecnie jesteśmy.

Firma Synappse przewiduje rozpoczęcie prac nad wersją na Androida i iPada w kolejnym miesiącu.


Bądź na bieżąco!
Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.